dom leśny

Dom Leśny z Polski z nagrodą Iconic Awards 2021!

Jego projekt przygotowali Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL. Dom Leśny zbudowany został w centralnej Polsce. Jego kamienna elewacja nawiązuje do ciemnych pni sosen, które otaczają budynek. Aby zmniejszyć wrażenie masywności, wszystkie wnęki zostały wykończone jasnym drewnem. Dom zdobył nagrodę Iconic Awards 2021 w kategorii “Dom jednorodzinny”.

Do konkursu Iconic Awards 2021 nadesłano kilkaset projektów z całego świata. Według uzasadnienia Jury konkursu, projekt Dom Leśny to kolejna, choć inna niż powszechnie znana, próba połączenia architektury z naturalnym krajobrazem. Tym razem architektura staje się niemal dosłownie tworem leśnym. Geometrycznej bryle, złożonej z trzech nałożonych na siebie prostopadłościanów, projektanci dodali głębię dzięki loggiom i arkadom tarasowym. Wyrafinowaną formę podkreślają starannie dobrane materiały wykończeniowe – łupek budzący skojarzenia z rosnącą przy domu korą sosen oraz jasne drewno wykańczające wnęki. Dodatkowo niedawno budynek zdobył nagrodę w międzynarodowym konkursie World Architecture Community w 33 edycji w kategorii “Projekty zrealizowane”. Dom rywalizował z innymi projektami, które nadesłano z 22 krajów.

Projektując budynek architekci z pracowni 81.WAW.PL chcieli połączyć architekturę a naturalnym pejzażem. Dlatego postawili na ciemną elewację oraz drewno, które dyskretnie zdobi budynek. Wrażenie bliskości natury potęguje też łupek, który przywodzi na myśl korę rosnących obok drzew.

Staramy się, jeśli jest taka możliwość, aby architektura była dopasowana do kontekstu przyrody. Gdy są drzewa, żeby nie był to materiał tak mocno bijący po oczach, że można odnieść wrażenie, że zaraz wyskoczy z działki, tylko niech się spróbuje zgrać z tymi drzewami – mówi Anna Paszkowska‑Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Główną część parteru zajęła strefa dzienna, z której można przejść na taras. Natomiast elementem, który rozdziela funkcję pokoju dziennego od kuchni jest zielony bufor z jednobiegową klatką schodową. Kuchnia z jadalnią tworzą jedną przestrzeń z dużym przeszkleniem na dwie strony działki. Takie ułożenie sprawia, że mamy wrażenie iż natura z zewnątrz otacza nas także w środku.
dom leśny


Nietypowym rozwiązaniem jest oddzielenie garażu od głównego wejścia do domu. Wynika to z możliwości zabudowy na działce, ale dzięki wprowadzeniu dodatkowej garderoby przy garażu, rozwiązanie to zdaje egzamin doskonale.

Piętro stanowi jedną zwartą bryłę, która została „położona” na bryłę parteru. Podzielone jest na dwie strefy – pokój dziecka z garderobą i łazienką oraz sypialnię główną z garderobą i łazienką. Dzięki temu przestrzeń domowników została wyraźnie oddzielona. Od strony ulicy znajduje się zadaszony taras, a okna zostały przysłonięte drewnianymi przesuwnymi żaluzjami. Od strony północnej bryłę piętra nadwieszono dużym wspornikiem, tak aby stworzyć zadaszone miejsce postojowe dla samochodu.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny

fot. Bartek Zaranek, źródło: 81.WAW.PL