Dom letniskowy inspirowany stylem zakopiańskim. Praca dyplomowa Piotra Sudoła!

Dom letniskowy inspirowany stylem zakopiańskim to temat pracy dyplomowej Piotra Sudoła, studenta Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Promotorem pracy była dr Monika Natkaniec-Papp. Poniżej prezentujemy skrócony opis pracy dyplomowej autorstwa Piotra Sudoła. 

Celem projektu jest zaprojektowanie bryły domku letniskowego, jego wnętrz oraz wyposażenia na podstawie historii architektury, projektowania oraz działań artystycznych z terenów Podhala. Projekt jest interpretacją tradycyjnych chat góralskich oraz projektów Stanisława Witkiewicza. W projekcie został użyty szereg nawiązań do historii Podhala, od samego układu funkcjonalnego nawiązującego do podziału góralskiej chałupy (izba czarna, sień, izba biała) przez nadane ornamentyce funkcji po wykorzystanie lokalnych surowców i materiałów.

Drugim ważnym aspektem projektu jest dostosowanie przestrzeni do obecnego użytkownika (turysty) oraz funkcjonalność. W zaprojektowanych przestrzeniach znalazły się m.in. duża, wygodna kuchnia, miejsce do przechowywania i zakładania odzieży narciarskiej oraz komfortowe łóżka w sypialniach. Projekt to autorska interpretacja kultury i sztuki ludowej na Podhalu bazująca na połączeniu tradycji z nowoczesnością przedstawiona w szeroko rozumianym projektowaniu wnętrz (projekt układu funkcjonalnego, projektowanie mebla, projektowanie graficzne, dobór materiałów i dekoracji).

Nowoczesne formy inspirowane stylem zakopiańskim pozwalają użytkownikowi odpocząć od tzw. przeładowania wizualnego widocznego w dużych miastach (banery reklamowe, chaos architektoniczny, tłum), ale również w głównych ośrodkach turystycznych na Podhalu np. ulica Krupówki (stragany, pamiątki, nadmiar ornamentyki). Odbiorca może poczuć również tradycyjne materiały wykorzystane w projekcie takie jak drewno, wełna, kamień zmysłem dotyku i słuchu (przytulna akustyka).
Autor: Piotr Sudoł
Temat: Dom letniskowy inspirowany stylem zakopiańskim
Uczelnia: Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie / https://www.up.krakow.pl
Promotor: dr Monika Natkaniec-Papp

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zakopane  | Drewno | Wnętrza | Portfolio

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły