Dom letniskowy nad jeziorem. Czarna elewacja dodaje mu charakteru!

Dom letniskowy jest nowym projektem pracowni architektonicznej Koto o nazwie “Falcon House”. Zlokalizowany jest 150 kilometrów na północ od Londynu na wzgórzach Cotswold. Jest on pierwszym dwupiętrowym domem modułowym tego typu zaprojektowanym przez pracownie.

Obiekt znajduje się w malowniczym miasteczku w środkowej Anglii o nazwie Cirencester. Osiedle, na którym obiekt został zbudowany powstało na terenie dawnej żwirowni z 1999 roku na jednym ze wzgórz Cotswold nad jeziorem Cirencester. Cotswold to pasmo wapiennych wzgórz o długości 145 kilometrów. Słynie z wydobywania tam wapienia, licznych kamieniołomów oraz z obszaru źródliskowego Tamizy.

Budynek został zbudowany z dwóch kabin z drewna laminowanego krzyżowo CLT, które zostały ułożone jedna na drugiej. Bryły są lekko skręcone, aby stworzyć trójkątne tarasy po obu stronach. Wychodzą one z połączonej kuchni z salonem na piętrze. Natomiast w dwóch pozostałych narożnikach stworzono dwa trójkątne zadaszenia, które dają cień oknom w sypialni na parterze.

Dom letniskowy na parterze mieści po obu stronach sypialnie z łazienką, kolejną łazienkę, pomieszczenie gospodarcze oraz klatkę wejściową. Na piętrze znajdziemy wspomniany wcześniej salon połączony z kuchnią i jadalnią oraz miejsce do odpoczynku z kominkiem opalanym drewnem. Na parterze zastosowano farbę gipsową, drewniane deski i tkane dywany w sypialniach. Sypialnie posiadają mniejsze okna zapewniające  podziwianie widoków przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.


Projektanci, chcąc jak najbardziej zintegrować dom z otoczeniem, w górnej kubaturze stworzyli jedną dużą otwartą przestrzeń z dwoma dużymi oknami po obu stronach. W przestrzeni mieszkalnej pozostawiono odsłonięte płyty CLT prefabrykowanej kabiny. Tarasy, na które można wejść przez przesuwne drzwi z czarnego szkła, wyłożone są drewnianymi deskami i otoczone balustradami z czarnej stali.

Jest to dom, w którym można zwolnić tempo. Zaprojektowane przestrzenie służą do kontemplacji i obserwowania szelestu liści na drzewach lub do spotkań towarzyskich”. – mówią architekci.

O pracowni:
Studio Koto — pracownia architektoniczna, której założycielami są Zoe, Johnathon i Theo. Projektują domy modułowe, kabiny i małe budynki, przy czym każdy z nich inspirowany jest skandynawskim wzornictwem i kulturą. Inne prefabrykowane konstrukcje zaprojektowane przez Koto to między innymi Work Space Cabin w parku rzeźby New Art Centre oraz jednostki mieszkalne ADU (Accessory Dwelling Units) w Kalifornii.

Czytaj też: Wielka Brytania | whiteMAD na Instagramie  | Drewno | Technologia | Ciekawostki

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://kotodesign.co.uk
Zdjęcia: https://kotodesign.co.uk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły