Dom Made in Poland. Bogusław Barnaś zaprojektował go dla kolegi architekta!

Dom Made in Poland to już kolejny dom zaprojektowany w BXB studio dla architekta. Jak mówi sam architekt Bogusław Barnaś, założyciel pracowni BXB Studio: “to dla nas zaszczyt, że koledzy i koleżanki z branży powierzają nam projekt swojej najbliższej przestrzeni.” 

Dom Made in Poland jest syntezą zróżnicowanej typologii zabudowy jednorodzinnej w polskim krajobrazie – powszechnych domów kostek, typowych domów dwuspadowych, oraz popularnych obecnie nowoczesnych stodół, obiektów modernistycznych i parterowych. Made in Poland to dom optymalny i spersonalizowany zarówno pod względem ergonomii, funkcji, użytych materiałów oraz skali założenia.

“Nad tym projektem pracujemy od 2019 roku. Aktualnie budynek jest w trakcie realizacji. Projekt wnętrza tego domu będzie dziełem samego inwestora – architekta z którym mijaliśmy się na uczelnianym korytarzu Politechniki Krakowskiej, jednak poznaliśmy się dopiero podczas opracowywania tego projektu.” – mówi Bogusław Barnaś”

Od strony drogi formuje szczelną skorupę dającą poczucie bezpieczeństwa, natomiast od strony ogrodu w pełni otwiera się na otaczający krajobraz tworząc transparentną, otwartą przestrzeń dzienną, w której centralnie zlokalizowana kuchnia widokowa integruje trzy strefy – salonu, jadalni i zadaszonego tarasu. Made in Poland to dom zrównoważony i ekologiczny. Zwarta bryła budynku kumulacje energię cieplną.

Prosta forma architektoniczna redukuje ilość detali oraz miejsc newralgicznych, które podnoszą koszt inwestycji i przyśpieszają proces starzenia. Południowy podcień strefy dziennej chroni przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Parter domu oprócz strefy dziennej posiada gabinet oraz dwustanowiskowy garaż. Na piętrze znajduje się strefa prywatna – sypialnia główna z wyjściem na taras i kilka pokoi.


Metryka projektu:
Tytuł: Dom Made in Poland
Projekt: BXB studio / www.bxbstudio.com
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartłomiej Szewczyk, Natalia Drabik, Bartłomiej Mierczak, Bogumiła Borek, Marcin Owczarek, Magdalena Fuchs, Justyna Duszyńska-Krawczyk, Urszula Furmanik
Kategoria: Dom jednorodzinny
Powierzchnia: ok. 300 m2
Lokalizacja: Polska
Rok: 2019-2023
Klient: Prywatny

O pracowni:
Bogusław Barnaś (BXBstudio) – ukończył Architekturę na PK oraz FH Muenster w Niemczech.  W 2009 założył BXBstudio skupiając doświadczenie zdobyte m.in w Londynie u Normana Fostera. W latach 2012-2017wykładał na KAAFM. W 2014 zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper*. W 2015 w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką wg Property Design. W roku 2018 otrzymał nagrodę „Architekci Małopolski 2017” za projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej oraz PLGBC Green Building Awards za najlepszy projekt ekologiczny dla Eco Warsaw Tower. W tym samym roku Property Design umieściło BXBstudio na liście 25 najpopularniejszych polskich biur architektonicznych. W 2019 ponownie nagrodzony przez PLGBC za Dom Symbiotyczny w kategorii najlepszy projekt ekologiczny.

“W BXBstudio projektujemy budynki, które są jednocześnie nowoczesne i nawiązujące do tradycji. To połączenie pozwala nam kreować ciekawe formy czego przykładem jest prezentowana Polska Zagroda, będąca transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję. W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaproponowaliśmy pięć współczesnych Stodół Polskich. Kreują one bardzo ciekawą przestrzeń. Z jednej strony tworzą kameralny dziedziniec razem z istniejącym, historycznym, Domem Starym, który został przez nas zrewitalizowany, a z drugiej strony niezwykle dynamicznie otwierają się na otaczający krajobraz, pełen bujnej zieleni i niewielkich stawów.

Przyjęta filozofia projektowa w BXBstudio, to szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Relacja ta wynika z poszukiwania kontekstu kulturowego, ale jednocześnie poszukiwania współczesnej formy, współczesnego designu. Wierzymy, że ten sposób kreowania przestrzeni zapewnia naszym budynkom trwałość i ponadczasowość, że dzięki temu nie są one anonimowe, pozbawione duszy, że są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem.” – mówi architekt Bogusław Barnaś

Więcej prac autorstwa Bogusława Barnasia opisywaliśmy przy okazji poniższych artykułów: 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Architektura | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły