Dom Muzyki w Budapeszcie został otwarty. Zaprojektował go Sou Fujimoto

To architektura przez duże “A”. Dom Muzyki w Budapeszcie zaprojektował japoński architekt Sou Fujimoto. Budowa obiektu pochłonęła 41 milionów euro i trwała ponad 6 lat. Warto było czekać.

Dom Muzyki to muzeum tematyczne, które poświęcone jest historii muzyki. Niezwykły obiekt zbudowano w Parku Miejskim w Budapeszcie. Obiekt został właśnie otwarty. W środku goście mogą zwiedzić wystawy, które przedstawiają ponad 2000 lat historii muzyki. Budynek powstał w miejscu, w którym przed laty znajdowały się budynki biurowe.

Projektując budynek architekt Sou Fujimoto inspirował się drzewami, które otaczają gmach. To właśnie drzewa stały się największą ozdobą budynku. Sam Dom Muzyki zdaje się wypełniać przestrzeń między drzewami, a architektura ustępuje rosnącym od lat okazom. Aby drzewa mogły dalej swobodnie rosnąć w konstrukcji budynku zaprojektowano specjalne otwory. Dzięki nim do powierzchni ziemi dociera więcej naturalnego światła, a ich wielkość pozwoli w przyszłości drzewom przeniknąć ponad dach budynku.

Poczucie bliskości drzew towarzyszy też zwiedzającym. Główna część muzeum została otoczona długą ścianą ze szkła, a “dziurawy” dach sprawia wrażenie, jakby widzów osłaniały konary.


W sumie budynek ma trzy kondygnacje. To celowy zabieg – poszczególne poziomy mają symbolizować muzyczną partyturę. W środku znajdują się dwie sale koncertowe, przestrzenie wystawiennicze, pomieszczenia biurowe oraz sale do prowadzenia warsztatów.

Dom Muzyki za kilka lat zyska nowych sąsiadów. W parku powstaną jeszcze: Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Narodowe. Kulturalne obiekty projektują jednak już inne pracownie architektoniczne.

Sou Fujimoto urodził się w 1971 roku w Hokkaido w Japonii. Pracownię architektoniczną otworzył w 2000 r. W ciągu ponad 20 lat zaprojektował wiele budynków, które stały się ikonami architektury. W 2008 roku jego projekt domu jednorodzinnego Final Wooden House podczas World Architecture Festival został uznany za najlepszy dom jednorodzinny na świecie.

Czytaj też: Kultura | Ciekawostki | Kultura| Sztuka | whiteMAD na Instagramie

fot. Palkó György, źródło: Magyar Zene Háza