Dom na betonowych nogach

Dom na betonowych nogach. Dookoła góry i las deszczowy

Dom na betonowych nogach zaprojektowali architekci z pracowni Tetro Arquitetura. Projekt powstał na zlecenie prywatnego inwestora w 2020 roku, który marzył o domu letniskowym, w którym może wypoczywać ze swoją rodziną i znajomymi. Dom powstać ma na szczycie jednego ze wzgórz nieopodal miejscowości Nova Lima w Brazylii.

Zaprojektowany przez architektów z pracowni Tetro Arquitetura dom na betonowych nogach ma powstać na zboczu jednego ze wzgórz nieopodal miejscowości Nova Lima w Brazylii.  To co wyróżnia tę okolicę to pagórkowaty krajobraz niemal w całości porośnięty tropikalnym lasem deszczowym. Miejsce to nie było przypadkowe. Inwestor marzył o domy wypoczynkowym dla swojej rodziny i znajomych, który będzie wtopiony w dziką przyrodę. Bliskość natury miała być szansą na ucieczkę od zgiełku miasta.

“Dom nieopodal miejscowości Nova Lima w stanie Minasgerais maksymalizuje widoki intensyfikuje kontakt mieszkańców z naturą. Rezydencja osadzona jest na pozostałościach dawnego kamiennego kompleksu, który stał w tym miejscu przed laty. Duże przeszklenia mają oferować widok na tropikalny las, trawiaste płaskowyże i góryProjekt jest wynikiem szeroko zakrojonych badań nad wzornictwem, które stanowiłyby odpowiedź na wszystkie cechy tego wyjątkowego miejsca. Punktem wyjścia dla znalezienia tej odpowiedzi było poszukiwanie najlepszego widoku i chęć z intensyfikowania kontaktu mieszkańców z naturą – mówią architekci z Tetro Arquitetura


W efekcie architekci zaproponowali stworzenie zaokrąglonej, dwupiętrowej bryły, która w rzucie przypomina trójramienną gwiazdę. Całość oparta została na betonowych filarach, stąd robocza nazwa “Dom na betonowych nogach”. Skrzydło domu, które osadzone jest najbliżej krawędzi wzgórza mieści salon, kuchnię, obszerną jadalnię i części wspólne. W tym samym skrzydle na piętrze znalazło się miejsce na sypialnię właścicieli. W kolejnych skrzydłach rozlokowano pokoje dla gości, dodatkowe sypialnie, łazienki, biuro, a także pomieszczenia techniczne.

Nieopodal domu znajduje się część rekreacyjna z basenem, barem, częścią spa, siłownią, a także grota, w której składowane są wina. Przestrzeń użytkowa domu wynosi 1500 metrów kwadratowych. Działka ma niecały hektar.

Czytaj też: Brazylia | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Beton | Architektura

źródło: Tetro Arquitetura