Dom na górce pod Poznaniem. Powstał dla fana samochodów

Dom na górce zaprojektowali architekci z poznańskiej pracowni mode:lina. Budynek zbudowany został pod Poznaniem i jest efektem realizacji marzeń inwestorów, dla których miłość do gór, sportów zimowych i samochodów stanowiła ważny punkt odniesienia. Kolejnym było pragnienie nadania budynkowi nieszablonowej formy. Stojąca w sąsiedztwie lasu nowoczesna stodoła otulona z trzech stron zielonym pagórkiem stała się dla nich naturalnym azylem.

Inwestor miał konkretne oczekiwania. Dom musiał umożliwiać realizację jego pasji do tuningu samochodów. Dlatego jedną z wielu wytycznych był garaż z podnośnikiem samochodowym, który pomieści trzy auta. Realizacja tej prośby została w projekcie zestawiona z architektoniczną sugestią górskiego krajobrazu – w ten sposób powstała zielona górka przykrywająca rozległy garaż, części techniczne domu oraz biuro. Na szczycie zielonego pagórka stanęła z kolei główna sypialnia zaprojektowana w formie małej chatki górskiej, z której bezpośrednio można wyjść na stok.

Projektanci z pracowni mode:lina połączyli proste, geometryczne formy z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno i beton, wpisując budynek w żywy dialog z otaczającą zielenią. Elementy drewniane przeplatają się tutaj z ciemną blachą oraz dużymi, przeszklonymi powierzchniami, które wpuszczają do wnętrza dużo światła.

Koncepcja domu jest nie tylko przykładem nietypowej architektury, ale również potwierdzeniem, że dom może być jednocześnie miejscem, które spełnia marzenia i pasje, a także funkcjonalnym i wygodnym miejscem do życia – mówi Paweł Garus, główny projektant domu oraz współzałożyciel pracowni mode:lina.

Jasne, przestronne pomieszczenia domu są bardzo dobrze doświetlone, wysokie skosy ścian oraz wychodząca na salon antresola dodają im przestrzeni i oddechu. Przy ograniczonej i jednocześnie organicznej palecie kolorów wykorzystanych do aranżacji wnętrz, naturalne światło i plamy słońca na betonowych podłogach stają się wyjątkowym detalem tworzącym azylowy klimat miejsca. W salonie dominują drewniane i betonowe elementy, które dodają wnętrzu elegancji i surowego charakteru, a jednocześnie ich przemyślana funkcjonalność pozwala cieszyć się dobrze zaprojektowanym miejscem codziennego życia.


Dom na górce atrakcyjnie wygląda również w środku. Przestrzeń wypełniła gra jasnych neutralnych kolorów, połączonych z naturalnym drewnem w formie pionowych paneli pnących się po ścianach oraz prowadzących na piętro lekkich schodów, z kolei wykorzystane w pomieszczeniach stonowane szarości w różnych odcieniach oferują doskonałe tło do wyciszenia i relaksu. Harmonijnym uzupełnieniem wnętrza jest wlewający się do salonu przez wielkie okna, ogród z lasem.

fot. Patryk Lewiński

źródło: mode:lina (www.modelina-architekci.com)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Poznań | Modelina | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie