Dom na Kaszubach

Dom na Kaszubach. Jest piękny, a kosztował tyle, co kawalerka

Jest niewielki, ale w środku znalazło się wszystko, co jest niezbędne do wygodnego życia. Dom na Kaszubach zaprojektował architekt Grzegorz Layer. Budynek ma 70 m kw. powierzchni. 

Zadaniem architekta było zaprojektowanie budynku, który będzie tani w utrzymaniu i funkcjonalny. Budynek osadzony został w malowniczym otoczeniu, w bliskim sąsiedztwie lasu. Z powierzonym zadaniem projektant poradził sobie doskonale. Budowa domu w tak niezwykłej formie pochłonęła zaledwie 200 tysięcy złotych, to zdecydowanie mniej niż cena kawalerki w większych miastach w Polsce.

Obiekt został zbudowany w konstrukcji drewnianej, szkieletowej. Bryłę zdobi elewacja z desek sosnowych. Projektant wybrał dla nich czarny kolor dzięki czemu całość dobrze koresponduje z otoczeniem. W środku ściany zdobi drewno o naturalnym kolorze, ten zabieg ocieplił wnętrze i sprawił, że jest jasne.

Co ciekawe, budynek wzniosła lokalna ekipa budowlana, która specjalizuje się w budowie domów z drewna przy wykorzystaniu tradycyjnej technologii. Czarny dom mimo że jest nowoczesny, to swoją formą nawiązuje do tradycyjnej zabudowy regionu.

Dom na Kaszubach


Skromna realizacja zdobyła wyróżnienie w kategorii “Dzieło Eksportowe” w konkursie SARP Architektura Roku 2017 w województwie Śląskim. Autowi projektu gratulujemy i w pełni zgadzamy się z opinią konkursowego jury: “To w prostocie leży piękno i elegancja (…) niewielki Dom na Kaszubach to majstersztyk elegancji właśnie”.

Czytaj też: Dom | Domek letniskowy | Drewno

źródło: grzegorz.layer.com.pl