Dom na palisadach

Dom na palisadach. Znajduje się w Palm Springs w Kaliforni

Dom na palisadach jest nowym projektem pracowni architektonicznej Woods + Dangaran. Zlokalizowany jest na południu stanu Kalifornia w mieście Palm Springs w Stanach Zjednoczonych. Powstał jako dom weekendowy na terenie usianym różnego rodzaju głazami.

Palm Springs znajduje się około 100 mil na wschód od Los Angeles. Słynie z otaczających je skalistych gór i pustynnego terenu. Miasto leży w strefie klimatycznej pustynnej, która charakteryzuje się gorącymi latami oraz bardzo łagodnymi zimami. Obiekt leży właśnie na jednym ze skalistych wzgórz miasta.

Budynek zlokalizowany jest na terenie zamkniętej społeczności w Palm Springs o takiej samej nazwie. Był zaprojektowany z myślą o jednym z architektów go tworzących Brecie Woodsie. Obiekt należy do niego oraz pełni rolę jako weekendowy dom wypoczynkowy. Pustynny krajobraz i utrzymanie terenu w nienaruszonym stanie były kluczowymi kwestiami dla projektantów. Z uwagi na nierówności terenu oraz spore zagęszczenie różnej wielkości głazów obiekt musiał zostać wsparty palisadami.

„W miarę jak teren zaczyna się obniżać w kierunku wschodnim, budynek delikatnie unosi się nad poziomem gruntu i łączy się z naturalnym terenem i strumykami” – powiedział Woods.

Dom na palisadach zbudowany jest z zewnątrz z  wyjątkowo przejrzystego szkła niskożelazowego oraz paneli z patynowego mosiądzu. Posiada on również 3,7-metrowe wysięgniki, które chronią i wspierają konstrukcję budynku. Obiekt powstał na planie litery „L” i składa się z dwóch brył o łącznej powierzchni 353 metrów kwadratowych. Do domu przynależy również taras z basenem. W narożnikach każdej bryły znajdują się filary wykonane z betonowych elementów murowych (CMU), które pomagają zakotwiczyć dom w terenie.

Pierwsza główna bryła skierowana na wschód w stronę miasta mieści przestrzeń dzienną z barem oraz sypialnie. Jest ona zbudowana trochę wyżej niż druga bryła, by nie naruszać małych strumyków przechodzących przez posesje. Plan wschodniej kubatury jest dość prosty. Po jednej stronie znajdują się sypialnie, natomiast po drugiej jadalnia i salon z kuchnią.

W drugiej bryle znajduje się jedynie garaż oraz przestrzeń mieszkalna dla gości. Obie części budynku łączy ze sobą przeszklony korytarz z metalowymi kratami. Dzięki przejrzystości korytarza możemy z niego podziwiać ogród kaktusów oraz wcześniej wspomniane strumyki. Całe wnętrze domu nawiązuje do pustynnego krajobrazu. Wykończenie pomieszczeń obejmuje trawertynowe podłogi i ściany wykonane z odsłoniętych bloków CMU. W wyposażeniu wnętrz zespół zastosował materiały w kolorach ziemi, takie jak orzech, drewno tekowe, skóra i kamień, które nawiazują do naturalnego otoczenia domu.

Szałwiowa zieleń, przykurzone róże i piaskowe brązy tworzą stonowaną paletę, która wydaje się wtapiać w teren” – dodaje.

O pracowni:

Woods + Dangaran — pracownia architektoniczna z siedzibą w Los Angeles założona przez Bretta Woodsa i Josepha Dangarana. Innymi projektami pracwni jest na przykład rezydencja z połowy ubiegłego wieku w Los Angeles, która została pierwotnie zaprojektowana przez Craiga Ellwooda.

Czytaj też: Szkło | Metal | Stany Zjednoczone | Elewacja | whiteMAD na Instagramie  | Domek letniskowy

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: http://www.woodsdangaran.com
Zdjęcia: https://joefletcher.com