Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

Dom na planie trapezu. Oto TRIANGLE HOUSE projektu REFORM Architekt

Dom, który powstał na planie trapezu. Dynamiczna bryła i trójkątne formy elewacji – to właśnie cechy charakterystyczne kolejnej realizacji architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Ponownie to właśnie kształt działki wpłynął na wygląd bryły, a o tym, jakie były pierwotne założenia inwestora, opowiedział sam autor projektu!

Metamorfoza domu

Niepozorna okolica domów jednorodzinnych, a wśród nich budynek o powierzchni 280 m² liczący dwie kondygnacje, zlokalizowany na 800 m działce w województwie zachodnio-pomorskim. To zdecydowanie nie jest zwykła bryła – dom przypomina rzeźbę, a trójkątne formy odgrywają tu główną rolę. Początkowe założenia inwestora były jednak nieco inne. „Klient zadzwonił z prośbą o przebudowę budynku, który już wtedy był w fazie budowy. Był to projekt w stylu toskańskim. Zaproponowałem nową bryłę i tak w połowie zrealizowany projekt został wyburzony i postawiony na nowo” – zdradza architekt Marcin Tomaszewski.

Dom umieszczono w północno-wschodniej części działki. Każda elewacja jest trójkątna, zaś dach zaprojektowano w kształcie pochylonego trapezu. „Jest to dom z jednospadowym dachem. A wszystko jest wynikową geometrii. Sam kształt bryły to także zasługa nierównej działki” – dodaje architekt.

Kontrasty bieli i czerni

Wspomniane trójkąty podkreślone zostały za pomocą kolorów na elewacji. Biel i czerń odgrywają główne skrzypce, które wzajemnie się kontrastują. Ten zabieg dodatkowo wyeksponował budynek, potęgując wrażenie, że ma się do czynienia z niezwykłą rzeźbą, nie zaś domem mieszkalnym. Na fasadę bryły składają się czarne fasady, biały tynk oraz beton. Zastosowano tradycyjną technologię oraz wypełnienie porothermem.

Projekt obejmował także wnętrze budynku, które utrzymano w szarości i bieli. Zastosowana kolorystyka została przełamana drewnem w odcieniu orzecha amerykańskiego. Architektowi zależało na utrzymaniu stylu nawiązującego do zewnętrznej bryły, stąd ukośne sufity i lampy. Całość aranżacji dopełniają meble od marki Flexform.

Projekt domu został nagrodzony w konkursie European Property Awards Architecture 2018-2019, w kategorii ARCHITECTURE SINGLE RESIDENCE POLAND.

Zobacz również: Architekt | Architektura | Elewacja | Osiedle | Zieleń | Dom jednorodzinny