Dom na planie trójkąta, architekci zaprojektowali go perfekcyjnie

Dom na planie trójkąta powstał na działce o nietypowym kształcie. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni 81.WAW.PL.

Kształt budynku podyktowany był kształtem działki w formie trapezu. Niedaleko tej działki znajduje się wał przeciwpowodziowy, który wymusił zastosowanie charakterystycznego skosu.

Projektanci chcieli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, która stwarzała wiele ograniczeń. Dom z Trójkątów powstał w oparciu o powtarzający się, rytmiczny trójkątny moduł wykończony ażurową przysłoną ze stalowej linki. To parterowy budynek podkreślony drewnem. Białe ramy, otaczające dom na krawędziach elewacji, zostały zastosowane jako dopełnienie bryły. Od strony działki pełnią funkcję zadaszenia tarasu, a od  drugiej – miejsc postojowych.

Zastosowane na elewacji oraz na tarasie drewno to sosna skandynawska Thermory. Ten gatunek drewna wskazuje wysoką odporność i trwałość, dlatego architekci zdecydowali się pozostawić drewno bez malowania. Takie drewno wykorzystano też przy basenie – dzięki obróbce termicznej jest ono odporne na wilgoć.

Układ wnętrz jest czytelny. Z głównego wejścia można dostać się do przechodniej garderoby, z której istnieją dwa wyjścia – do spiżarni, skąd można od razu zanieść zakupy do kuchni, a także do głównego holu. Z niego już bezpośrednio przechodzimy do dużego salonu z kominkiem, połączonego z jadalnią oraz kuchnią. Idąc dalej długim korytarzem mijamy gabinet połączony z domową siłownią, niezależną łazienką i sauną. Po drugiej stronie znajdują się dwa pokoje dla dzieci, oddzielone garderobą i łazienką. Na końcu umieszczono sypialnię właścicieli. Elementem dekoracyjnym jest korytarz, który został podkreślony świetlikiem w dachu.

Ciekawym rozwiązaniem jest charakterystyczne „przekręcenie” okien pod kątem, aby ukazywały najładniejsze widoki na działce. Wszystkie okna od strony wału są zwrócone w kierunku zachodnio-południowym. Elewacja jest bardzo modułowa. Każde z okien można otworzyć, a dzięki charakterystycznemu układowi, mogły pojawić się przy nich mini tarasy. Całe wykonane są z drewna – posadzka, sufit i ścianki – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Układ pomieszczeń w całym domu został tak zaplanowany, aby część dzienna i sypialniana otwierała się na ogród, a pokoje, które wymagają mniej prywatności, skierowane zostały w kierunku wjazdu. Natomiast zadaszenie powoduje skos dachu, który zwęża się od strefy dziennej do strefy sypialnianej. Tym samym taras przy salonie zyskuje najwięcej zadaszonej przestrzeni, przy której można odpocząć.


Trójkąty, które pojawiły się w elewacji, to ukryta przesuwna brama, prowadząca do miejsc postojowych. Jest to poniekąd element konstrukcyjny dla całej ramy. Wybraliśmy trójkąty, ponieważ nawiązują do ostrego kąta, który stworzył kształt działki. Co ciekawe, zastosowaliśmy w nich linki żeglarskie, które odnoszą się do pasji inwestora. Stalowa konstrukcja nadaje budynkowi lekkości, jednocześnie zamykając budynek i tworząc charakterystyczną ażurową przegrodę – dodaje Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Od strony wjazdu okna pozostają w standardowym położeniu. Dzięki spięciu bryły domu w ramę, znalazła się przestrzeń na miejsca postojowe, a budynek stał się jednym, spójnym obiektem.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Warszawa | Modernizm |  Zieleń

źródło: 81.WAW.PL