Dom na przedmieściach Krakowa. Jego dach jest pokryty trawnikiem!

Dom zlokalizowany jest na przedmieściach Krakowa. Budynek jest częścią osiedla składającego się z 10 domów jednorodzinnych. Osiedle charakteryzuje gęsta zabudowa będąca następstwem wysokich cen gruntu. W celu zapewnienia prywatności mieszkańcom, od strony drogi dojazdowej oraz północnych sąsiadów dom schowany został za połacią dachu schodzącą prawie do samej ziemi, co tłumaczy nazwę – Dom za Dachem.

Dynamicznie rozwijające się miasto zagarnia coraz większe obszary zieleni, dlatego szczególnie istotne było ekologiczne podejście przy projektowaniu. Północny dach budynku pokryto rozchodnikami, a na dobrze nasłonecznionej części południowej zlokalizowano ogniwa fotowoltaiczne.

Zielony dach posiada spadek 45 stopni. Zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie tradycyjnego zielonego dachu płaskiego, jednak na to nie zezwalały warunki zabudowy – dach musiał być skośny. Takie rozwiązanie było wyzwaniem technicznym i finansowym, ale dzięki temu powierzchnia dachu zielonego znacznie przekroczyła powierzchnię terenu zajętą przez budynek. Można powiedzieć, że oddano naturze z nawiązką to co jej zabrano.

Elementem charakterystycznym budynku jest konstrukcja z drewna klejonego z ukośnie prowadzonymi elementami oraz podcięciami przy brzegach dachu. Jest ona wyeksponowana nie tylko na zewnątrz, przenika także do środka budynku.

W projektach pracowni Superhelix szczególnie zwraca się uwagę na to w jaki sposób budynek zmienia się z czasem i jak zachowują się użyte do jego wykonania materiały. Elewacja budynku została pokryta deską z cedru kanadyjskiego. Drewno to nie zostało zabezpieczone przez czynnikami atmosferycznymi i owadami – po prostu tego nie wymaga, za to z czasem nabierze szlachetnej patyny i zmieni swój kolor na srebrno-szary. Zielony dach także nie potrzebuje pielęgnacji, nie trzeba go podlewać a długotrwałe suche okresy nie są mu straszne, gwarantuje to zacieniona północna ekspozycja oraz naturalna retencja wody rozchodników.

Położony na przedmieściach Krakowa dom został zaprojektowany na rzucie prostokąta, posiada dwie kondygnacje oraz 189 m2 powierzchni użytkowej. Ze względu na podmiejską lokalizację zabudowy, gdzie komunikacja publiczna jest słabo rozwinięta, do budynku dojeżdża się głównie samochodem. Dlatego garaż umieszczono w bryle domu, na poziomie parteru, w bliskim sąsiedztwie strefy dziennej i kuchni. Na tym poziomie zlokalizowano także pokój gościnny, toaletę oraz pomocnicze pomieszczenia gospodarcze. Na piętrze umieszczone została sypialnia z garderobą i łazienką, dwa pokoje dla dzieci, łazienka dzieci oraz bawialnia, która w przypadku powiększenia rodziny może zostać zaadaptowana zgodnie z nowymi potrzebami.


Słowo o architektach:
SUPERHELIX – założycielem pracowni SUPERHELIX jest Bartłomiej Drabik urodzony w 1985 roku w Krakowie. Bartek jest absolwentem wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej, architektem i projektantem form przemysłowych. Własną pracownię otworzył w 2015 roku i w kilka lat zdążył zgromadzić pod jej szyldem 15 ważnych nagród. W zakresie działalności Superhelix znajdują się głównie projekty architektoniczne i wzornicze w pełnym zakresie – od analizy, przez koncepcję, projekt budowlany, przetargowy aż do wykonawczego i nadzorów autorskich, prezentacje graficzne i marketingowe, strategie sprzedażowe, warsztatowe rysunki i modele trójwymiarowe, prototypowanie i nadzorowanie produkcji.


Publikacja powstała w ośrodku domków na wynajem Camppinus Park w Jezierzanach, gdzie redakcja magazynu whiteMAD tymczasowo przeniosła swoją siedzibę. Jeżeli jesteście miłośnikami nowoczesnej architektury, inteligentnych domów oraz weekendowych wypadów za miasto, to miejsce jest dla was idealne!

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Kraków | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie