Dom na przedmieściach. Powstał na zwykłym osiedlu. 

Niejednokrotnie najprostsze rozwiązania dają najlepsze efekty. Właśnie tak jest w tym przypadku!  Skromny dom na przedmieściach niderlandzkiego miasta Lijnden zaprojektowany został przez pracownię Arjen Reas Architects.

Dom na przedmieściach miasta Lijnden powstał na zamówienie młodej rodziny z dwójką dzieci, która marzyła o niewielkim, skromnym domu na jednym z typowych, niderlandzkich osiedli domków jednorodzinnych. Właściciele zaprosili do współpracy architektów z pracowni Arjen Reas Architects, którzy zaproponowali stworzenie prostej, archetypicznej bryły, która odpowiednio wpisze się w ujednolicony charakter osiedla.

To, co najbardziej wyróżnia dom od Arjen Reas Architects to spore okna, które wystają poza główny obrys bryły, dodając jej dynamizmu. Zabieg ten powstał z myślą o odpowiednim doświetleniu wnętrza, a także z myślą o widoku na spory ogród, który znajduje się na tyłach domu. 


„Czarna, drewniana elewacja w połączeniu tworzy z dachem z czarnego metalu spójną całość. Horyzontalny charakter szerokiego parteru widziany od strony ogrodu podkreśla duża szklana fasada, która czyni z niej bezpośrednią część ogrodu i sprawia, że przestrzeń wewnętrzna jest jeszcze większa niż w rzeczywistości.” – opisują projekt architekci 

Wnętrza zostały utrzymane w białych barwach, które przełamane zostały nowoczesnymi  skandynawskimi meblami oraz kolorowymi plakatami i obrazami od młodych niderlandzkich malarzy i grafików. Podłoga pokryta została betonem architektonicznym zalanym żywicą, a także sosnowymi panelami ułożonymi w jodełkę.

Słowo o architektach:
Arjen Reas Architecten to firma architektoniczną pochodząca z Rotterdamu, założoną przez Arjena Reasa. Biuro specjalizuje się w dziedzinie architektury, projektowania wnętrz, inżynierii i jest obecnie zaangażowane w projekty w Holandii, Austrii, czy Portugalii. „Pracownia wyewoluowała ze świadomości aktualnych wydarzeń i chęci ponownego przyjrzenia się możliwościom istniejących i nowych technik w kontekście projektu. W ten sposób jesteśmy w stanie zaoferować innowacyjne rozwiązania projektowe o mocnej koncepcji, które doskonale wpisują się we współczesne życie każdego klienta. W naszych projektach zawsze szukamy właściwej kombinacji proporcji, światła, koloru i materiału. Każda sytuacja jest inna, dzięki temu jesteśmy w stanie uczynić każdy projekt osobistym. Poprzez bliski kontakt z naszymi klientami tworzymy partnerstwo, którego efektem są najlepsze rozwiązania projektowe.” – czytamy na stronie architektów 

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura | Drewno | Wnętrza | Mieszkanie | Metal

zdjęcia: Luc Buthker