Dom na skarpie w Katowicach

Dom na skarpie w Katowicach. Z okien widok na łąki i las.

Jest prosty, pozbawiony ozdobników, został jednak zaprojektowany w mocno nachylonym terenie, z którym tworzy intrygująca relację. Działka znajduje się na przedmieściu Katowic, na zakończeniu wąskiej uliczki z typową zabudową jednorodzinną. Od strony wjazdu, w części frontowej teren utrzymuje poziom ulicy, następnie jego poziom płynnie, ale znacząco idzie w dół. Poznajcie dom na skarpie w Katowicach, który powstał w pracowni MUS Architekci. 

Działka wykazuje znaczący spadek terenu. Różnica między frontową jego częścią a końcowym punktem, to 8-10m. Poza granicą działki teren nadal opada. Z uwagi na to cały obszar bardziej nadaje się na górkę saneczkową niż na działkę budowlaną. I choć teren wydaje się kiepski pod zabudowę to jednak ma on jeden niepodważany walor krajobrazowy – otwiera się na duży, niezabudowany i atrakcyjny widokowo obszar. Dzięki odpowiedniemu podejściu do tematu zarówno klienta jak i projektanta udało się zastane minusy zamienić na plusy i tym samym stworzyć ciekawą, intrygująca przestrzeń, Architekturę tworząca dobrą relację z zastanym terenem.

IDEA
Pomysł na dom na skarpie w Katowicach był prosty i wynika on z wytycznych urbanistycznych. Liniowo rozłożony program funkcjonalny startuje w strefie wejściowej domu i przesuwa się wzdłuż wschodniej (północno – wschodniej) granicy działki ignorując zbocze i spadek terenu. W ten sposób powstaje prostopadłościan położony w strefie podjazdu na ziemi a następnie unoszący się nad zboczem góry w głębi działki.
Dom jest zamknięty od strony zabudowanej działki sąsiedniej, natomiast całkowicie otwiera się na ścianę lasu oraz widok na otwartą przestrzeń poza terenem opracowania.



FUNKCJA
Program funkcjonalny domu o powierzchni ok.100m2 jest prosty i typowy, składa się z pokoju gościnnego, łazienki, pomieszczenia gospodarczego, kuchni z jadalnią i salonem oraz sypialni z łazienką.Prostopadłościenna bryła domu jest znacząco podniesiona nad poziom terenu działki Postawiliśmy ją na dwóch masywnych żelbetowych tarczach, dzięki czemu dom góruje nad otoczeniem i ma wspaniały widok na korony drzew oraz w dalszej części na położony niżej rozległy teren otwartych łąk.

Z salonu, sypialni oraz łazienki mamy dostęp do tarasu znajdującego się na poziomie domu oraz zlokalizowanego kilka metrów niżej – tarasu naziemnego, dostępnego poprzez lekkie schody stalowe schodzące do poziomu terenu. Dodatkowym atutem podniesionej bryły domu jest możliwość stworzenia zadaszonego tarasu – naturalnie przykrytego architekturą.

Konstrukcja, Materiały, Estetyka
Prostopadłościenną bryłę wspierają dwie masywne tarcze żelbetowe, które w domu stanowią podstawowe ściany wydzielające pomieszczenia. Rozdzielają one strefę wejściową, gospodarczą, od otwartej strefy dziennej oraz prywatną część nocną domowników. Elewacja zachodnia została w pełni przeszklona. Pozostałe ściany są w znaczącej części pełne, żelbetowe.

O architektach:
MUS Architekci to pracownia architektoniczna tworzona z pasją. Wielokrotnie nagradzana w krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Nasze projekty cechuje funkcjonalność i pomysłowość. MUS to skrót angielskiego zwrotu made up space. MUS reprezentuje nasze podejście do architektury zaznaczając jej pierwotną genezę (wymyślanie, składanie i tworzenie przestrzeni). Słowa te zarówno razem jak i osobno na wielu poziomach nawiązują do sztuki tworzenia przestrzeni jaką jest Architektura. Biuro architektoniczne zostało założone w Katowicach przez duet śląskich projektantów, absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: Annę Porębską i Adama Zwierzyńskiego, którzy współpracując od lat rozwijali warsztat i własną wizję architektury, co ostatecznie doprowadziło do powstania firmy MUS ARCHITECTS.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Katowice | Polska | Architekt | 

źródło: materiały prasowe / MUS Architekci