Dom na skarpie

Dom na skarpie. Zbudowali go dla rodziny kochającej góry

Dom na skarpie powstał nad brzegiem morza, a jego konstrukcja ma wiele wspólnego z mostami. Poznajcie jednorodzinny dom zaprojektowany przez kanadysjkich architektów z pracowni Mackay-Lyons Sweetapple. 

Rodzinny dom zbudowany został w Kanadzie. Jego projekt powstał w pracowni Mackay-Lyons Sweetapple Architekci ponad 10 lat temu. Mimo upływu czasu i dostępnych technologii dom ciągle wygląda nowocześnie i atrakcyjnie.

Projektując budynek architekt miał świadomość oczekiwań klienta. Dom powstał bowiem dla rodziny, która uwielbia spędzać czas na łonie natury. Chcąc dostarczyć jak najwięcej okazji do obcowania z przyrodą architekci sięgnęli po ciekawy zabieg. Część parterowa budynku jest mocno odsłonięta. Dopiero na wyższych kondygnacjach elewację budynku tworzą drewniane żyletki ułożone pionowo. Deski kreślą kształt budynku i wizualnie go powiększają. Dzięki zwartej elewacji udało się stworzyć w środku tarasy, które częściowo osłonięte są elementami elewacji, a częściowo odsłaniają otaczającą dom zieleń. Ta ostatnia zdaje się wręcz przenikać do środka.

W środku zaplanowano przestrzeń dzieląc ją na część techniczną (najniższa kondygnacja), dzienną (salon z kuchnią i jadalnią) oraz prywatną. Ta ostatnia powstała na szczycie i składa się z czterech sypialni.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Drewno | Architekt | Domek letniskowy


Dom na skarpie fot. Greg Richardson, źródło: Mackay-Lyons Sweetapple Architects