ARCHITEKTURA

Dom na Styku. Symbioza zieleni z architekturą.

Dom na Styku został zaprojektowany na niewielkiej, miejskiej działce w Czeladzi. Charakterystyczną cechą tej lokalizacji jest bezpośredni styk wschodniej granicy z parkiem miejskim– jednego z największych terenów zielonych w obrębie Czeladzi. Sąsiedztwo działki z bujną zielenią parku stało się punktem startowym genezy projektu.

Aktualizacja: budynek znalazł się w TOP3 domów w plebiscycie na najładniejszy dom w Polsce w głosowaniu czytelników whiteMAD.pl. Pełna lista nominowanych budynków jest TUTAJ

Celem było stworzenie domu maksymalnie otwartego na przyrodę, którego bryła nie będzie dominować i wkomponuje się w sąsiadującą z działką zieleń. Z drugiej jednak strony, Dom na Styku zlokalizowany został na działce o charakterze miejskim, stąd jego forma powinna była wpisywać się w zabudowę dzielnicy mieszkaniowej Czeladzi. Założeniem projektowym stało się, zatem odnalezienie odpowiedniego balansu i symbiozy pomiędzy architekturą domu jako tworu ludzkiego, a zielenią jako świata ożywionego. Jednak to ten drugi element kontekstu miejsca stanowi atut działki.


Okre­ślo­no lo­ka­li­za­cję pro­jek­to­wa­ne­go obiek­tu wzdłuż zachodniej granicy działki uwal­nia­jąc jak naj­więk­szy ob­szar we wschodniej jej czę­ści umoż­li­wia­jąc tym samym or­ga­ni­za­cję ogro­du. Przyroda niejako odciska piętno na strukturze domu. Zmienia jego geometrię wskazując jednoznacznie, że architektura dostosowuje się i ustępuje w hierarchii ważności światu ożywionemu. Projekt podkreśla nieocenioną wartość zieleni w mieście. Krzywizna elewacji oraz ściana zieleni parku domykają ogród z dwóch stron tworząc kameralną przestrzeń do życia w otoczeniu przyrody.
Dom na Styku jest budynkiem parterowym z wykształconym od strony drogi dojazdowej podjazdem wraz ze strefą wejściową otwartą na drogę. Pozostałą część działki, zachowując prywatność mieszkańców, oddziela mur zmiennej wysokości: od strony drogi wysoki, obniżający się w kierunku zieleni parkowej. Zabieg ten zapewnia prywatność od strony zabudowy, a widok od strony parku. Wszelkie pomieszczenia w maksymalny sposób otwierają się na ogród i zieleń.


Ważnym aspektem projektu było kształtowanie przestrzeni wewnątrz domu. Poszczególne pomieszczenia strefy dziennej rozlokowane są wzdłuż elewacji wschodniej zapewniając im widok na zieleń parku. W projekcie Domu na Styku dużą rolę odgrywa światło. Przeszklenia oddzielające poszczególne pomieszczenia zapewniają optymalną dozę doświetlenia w całym domu. Wnętrze domu zostało zaprojektowane jako minimalistyczne gdzie dominuje biel ścian korespondujących z elewacją budynku. Elementami ocieplającymi stały się ściany oraz meble wykonane z drewna modrzewiowego, które nawiązuje do drzew rosnących wzdłuż wspólnej granicy działki i parku.

Dom na Styku – metryczka projektu domu

Lokalizacja: Czeladź

Inwestor: prywatny

Projekt architektoniczny: TTAT

Autorzy: Magdalena Tokarska, Piotr Tokarski

Współpraca: Tymon Czyżewski, Kasjan Stabik, Aleksandra Stolecka, Bartosz Wolny

Powierzchnia terenu: 633,25 m2

Powierzchnia użytkowa: 148,71 m2

Projekt: 2016

Realizacja: 2021

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski

Źródło: TTAT

Zobacz też: Architektura| Dom jednorodzinny | Minimalizm | Las | Rośliny

fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski

Recent Posts

Lampy jak rzeźby. Projekt MOD Oliwii Ledzińskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie

Ich projekt zwyciężył w konkursie Additive Design Contest, który jest organizowany przez Designtech. Lampy MOD…

20 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutą vintage w Zakopanem. Po remoncie zachwyca

Mieszkanie znajduje się przy Skibówkach w Zakopanem. To zachodnia część miasta. Lokal ma 50 m…

20 kwietnia 2024

Najstarszy murowany świecki budynek w Koninie przeszedł remont. Dom Zemełki jest jak nowy

Dom Zemełki to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Konina. Prosty budynek, tak naprawdę niczym…

19 kwietnia 2024

W Czechach stoi dom-ikona. To Willa Tugendhatów

Willa Tugendhatów zbudowana została w 1930 roku dla majętnego przemysłowca. Jej budowa pochłonęła wówczas pięć…

19 kwietnia 2024

Dworzec Gdańsk Główny w Japonii? Kraj Kwitnącej Wiśni posiada jego kopię

Chińczycy słyną z kopiowania wielu rzeczy. Podrabiane produkty znanych marek opatrzone etykietą Made in China…

19 kwietnia 2024

Ceramika Paradyż Partnerem wystawy w Polskim Pawilonie na Biennale Sztuki w Wenecji

Wsparcie dla sztuki i kultury pozwala artystom rozwijać się i promować ich dorobek na całym…

19 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej