Dom na Wichrowych Wzgórzach

Dom na Wichrowych Wzgórzach w gminie Raszyn. Zaprojektowała go Ewa Getek.

Dom na Wichrowych Wzgórzach powstanie w gminie Raszyn. Budynek został zaprojektowany przez architekt Ewę Getek z we współpracy z konstruktor Joanną Kowalską. 

Zadaniem architekta było zaprojektowanie budynku jednorodzinnego w stylu nowoczesnej stodoły o dwóch pełnych kondygnacjach. Wymóg zastosowania dachu spadzistego narzucał plan miejscowy. Inwestorom zależało na maksymalnej zabudowie elewacji frontowej i bocznej, tworząc przestrzeń prywatną nieosiągalną dla wzroku przechodniów.  Ekspozycja strefy dziennej na ogród stanowiła jedno z głównych założeń projektowych. 

Ideą projektu było obrócenie względem siebie kondygnacji bryły nowoczesnej stodoły, tworząc dwa skrzydła budynku: zasadnicze – mieszkalne oraz drugie, osłaniające od drogi publicznej, mieszczące funkcje towarzyszące. W ten sposób powstała dynamiczna forma na planie litery L, z dużym nadwieszeniem od strony ogrodu.Elewacja frontowa jest oszczędna w formie. W trosce o prywatność, zastosowano tu jedynie konieczne otwory okienne pomieszczeń sypialnych. Brama garażu ukryta jest w rytmicznym podziale elewacji. Wejście do budynku umieszczono w podcięciu budynku.

pastedGraphic.png


W części ogrodowej zaprojektowano duże szklenia, pozwalając przenikać się przestrzeniom wewnętrznym i zewnętrznym. Ascetyczna biel elewacji została tu przełamana naturalną ceglaną okładziną i ciemnymi akcentami kolorystycznymi, które dodają budynkowi wyraźnego charakteru. Od strony sąsiedniej nieruchomości taras osłania ściana, tworząc przyjazne domownikom przestrzenie i kameralne wnętrza. 

Powierzchnia zabudowy domu wynosi 242m2. Program funkcjonalny parteru zawiera m.in. dużą strefę dzienną z otwartą kuchnią, sypialnię, dwustanowiskowy garaż. Piętro stanowi strefa nocna, w której przewidziano master bedroom z widokiem na ogród oraz duży pokój do pracy domowników. 

Metryka projektu:
Nazwa projektu: Dom na Wichrowych Wzgórzach 
Autor:  GETEK architektura / architekt Ewa Getek, konstruktor Joanna Kowalska / www.getekarchitektura.com
Powierzchnia zabudowy: 242 m2
Powierzchnia użytkowa: 278 m2
Powierzchnia całkowita: 512 m2
Wymiary zewnętrzne budynku: 20 m x 20,8 m
Kubatura: 1520 m3

O pracowni:
Biuro architektoniczne GETEK Architektura  – autorską pracownię założyła w 2020 r. w Łomży Ewa Getek, skupiając wokół siebie młody i kreatywny zespół. GETEK architektura to połączenie pasji do architektury i działalności zawodowej, co sprawia, że powstające tu projekty są funkcjonalne i nietuzinkowe. Wierzymy, że dbając o wysoki poziom i jakość naszej pracy, wpływamy pozytywnie na otaczający nas świat. Specjalizujemy się w projektowaniu budynków jednorodzinnych w nowoczesnym stylu. Indywidualne projekty powstają przy ścisłej współpracy z inwestorem, czego efektem jest przestrzeń idealnie dostosowana do potrzeb i oczekiwań jej użytkowników, zamknięta w nowoczesnej formie, z poszanowaniem istniejącego otoczenia.

Obecnie pracownia działa na terenie województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. Ewa Getek jest młodym architektem z uprawnieniami do projektowania bez ograniczeń. Jako absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wróciła w rodzinne strony aby realizować się zawodowo. Praktykę zawodową rozpoczęła już w trakcie studiów, pracowała w wielu pracowniach architektonicznych, co pozwoliło jej ukształtować swój charakter zawodowy i stanowiło podwalinę do założenia własnej działalności. W swoim  dorobku ma pracę przy dużych projektach handlowych, przemysłowych i mieszkaniowych. Jest autorką  kilkudziesięciu projektów indywidualnych budynków jednorodzinnych, co ze względu na bezpośrednią współpracę z inwestorem daje jej najwięcej satysfakcji. Więcej o pracowni: www.getekarchitektura.com

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

źródło: www.getekarchitektura.com

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły