dom na wsi
© Hanna Połczyńska / www.kroniki.studio

Dom na wsi. Jego wnętrza oddają ducha warmińskiej tradycji

Dom na wsi, o powierzchni użytkowej około 180 m kw., to doskonały przykład połączenia architektury regionalnej z nowoczesnym podejściem do designu. Wnętrza budynku stworzył duet architektów: Ula Schönhofer oraz Mateusz Piotrowski. Ich projekt jest odpowiedzią na oczekiwania właścicieli, którzy pragnęli zamieszkać w klasycznych wnętrzach wzbogaconych o współczesne odniesienia. Obiekt wpisuje się w tradycyjną stylistykę warmińskiej wsi, a jego bryła z dwuspadowym dachem i elewacją z czerwonej cegły nawiązują do lokalnego dziedzictwa.

Dom na wsi – projekt dostosowany do potrzeb inwestorów

Właściciele nieruchomości skontaktowali się z projektantami na etapie stanu surowego otwartego, co umożliwiło im dostosowanie wnętrz do własnych oczekiwań bez zmiany układu ścian. Przestronny hall, sięgający wysokości dwóch kondygnacji, stanowi imponujące wejście do domu. Odsłonięte schody oraz balustrada na pierwszym piętrze zostały starannie zaprojektowane i pomalowane na kolor antracytu, co podkreśla ich precyzyjne wykonanie i nadaje całości eleganckiego charakteru.

© Hanna Połczyńska / www.kroniki.studio

dom na wsi

Tradycyjne wnętrza w nowoczesnym wydaniu

Podłoga w hallu i kuchni zdobiona jest efektownym wzorem z gresowych płytek barwionych w masie. Inspiracja dawnymi posadzkami z dworków na terenie Prus Wschodnich znajduje tu współczesną interpretację. Dwuskrzydłowe, przeszklone drzwi prowadzą do strefy dziennej, w której znajduje się przestronny salon oraz jadalnia, przystosowane do organizacji rodzinnych spotkań. Centralnym punktem tej przestrzeni jest duży, dębowy, rozkładany stół, zaprojektowany specjalnie do tego wnętrza. Charakterystyczny motyw przewodni stanowi plecionka, nawiązująca do tradycyjnego rękodzieła. Ten element przejawia się w nietypowym układzie desek podłogowych, wzorze płytek oraz w dekoracyjnych akcentach, takich jak wiklinowe lampy i kosze.

Jasna kuchnia połączona z jadalnią i salonem

Jadalnia łączy się z kuchnią poprzez trzyskrzydłowe, przeszklone drzwi, stanowiące wraz z kominkiem i drzwiami z holu kluczowy element długiej ściany salonu. Kominek typu „koza” został wkomponowany w nietypowy portal z wnęką, co dodatkowo podkreśla jego dekoracyjny charakter. Drugie wejście do kuchni prowadzi z hallu, gdzie architekci zdecydowali się na zastosowanie przeszklonych drzwi w czarnych metalowych ramach z łukowatym naświetlem. Kuchnia, pomimo tradycyjnego układu, wyróżnia się dużymi oknami oraz zielonymi szafkami, będącymi spełnieniem marzenia inwestorki.

Naturalna elegancja i dbałość o detale

W pozostałych pomieszczeniach również zadbano o konsekwentne nawiązanie do tradycji w nowoczesnym wydaniu. W projekcie wnętrz nie zastosowano sztucznego postarzenia, lecz poprzez selekcję materiałów i detali udało się uzyskać efekt naturalnej elegancji. Wśród zastosowanych elementów warto wspomnieć o klamkach do drzwi projektu Waltera Gropiusa z 1923 roku oraz lampkach nocnych w sypialni z lat 30. XX wieku. Dodatkowo, wiele dekoracji i naczyń pochodzi z drugiej ręki lub zostało wykonanych w polskich zakładach rzemieślniczych.

dom na wsi
© Hanna Połczyńska / www.kroniki.studio

Efekt – dom na wsi z duszą

Dzięki owocnej współpracy architektów i inwestorów powstał dom, który łączy w sobie tradycję i współczesny komfort. Wysoka jakość wykończenia, starannie dobrane materiały oraz zaangażowanie regionalnych rzemieślników sprawiły, że każdy detal wnętrza został dopracowany z mistrzowską precyzją. Wraz z upływem czasu wnętrza te nabiorą jeszcze większej szlachetności, podkreślając autentyczność i ponadczasową wartość projektu.

O autorach

Ula Schönhofer to architektka wnętrz i malarka, mieszkająca i pracująca w Gdańsku. Ukończyła dwa kierunki na Akademii Sztuk Pięknych – Architekturę Wnętrz oraz Malarstwo. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych trójmiejskich pracowniach. Obecnie prowadzi autorską pracownię projektowania wnętrz, działającą na terenie całej Polski. W swojej pracy kładzie nacisk na indywidualne podejście do projektów, dobrą komunikację i najwyższą jakość realizacji.

Mateusz Piotrowski jest projektantem wnętrz z wieloletnim doświadczeniem, działającym w branży od 2004 roku. Przez kilkanaście lat współpracował ze studiem LOFT-MA Magdaleny Adamus, uczestnicząc w prestiżowych projektach, takich jak Hotel Mera SPA w Sopocie czy wnętrza Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Znany z dbałości o detale i anielskiej cierpliwości. Pasjonat międzywojennego modernizmu i miłośnik gór.

autorzy projektu wnętrz: Ula Schönhofer (ulasch.com, instagram: ula.schonhofer), Mateusz Piotrowski (pracownia2lf.pl)
autorka zdjęć: Hanna Połczyńska (kroniki.studio, instagram: kroniki)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Mid-century modernwhiteMAD na Instagramie