Wiejski dom

Dom na wsi z widokiem na las. Powstał w Kanadzie.

Dom na wsi o nazwie „Ballantrae Country House” zaprojektowany przez biuro architektoniczne Drew Mandel Architects powstał w Ballantrae w Whitchurch-Stouffville w Kanadzie. Położony jest wśród chronionych terenów leśnych należących do Lake Simcoe Conservation Authority.

Zewnętrzne elewacje dwupiętrowego domu zbudowane są z kontrastujących ze sobą wykończeń z betonu, cegły, drewna i aluminiowych lameli. Z uwagi na piękny krajobraz dookoła, większość pomieszczeń posiada dość spore okna od podłogi do sufitu. Betonowy fundament, na którym stoi dom jest lekko pochylony, dając poczucie, że pomieszczenia są wzniesione ponad otoczenie. Na przeciwległym końcu domu zastosowano kontrastującą okładzinę z jesionu wypiekowego, aby złagodzić elewacje budynku, a w szczególności wejście od strony drogi.

Wjazd do Ballantrae Country House prowadzi przez obsadzony drzewami podjazd do garażu, który znajduje się pomiędzy dwoma wejściami w północno-zachodnim rogu budynku. Prowadzą one do korytarza biegnącego wzdłuż południowej krawędzi domu, łączącego mały gabinet z otwartą kuchnią i salonem. Pokój dzienny wychodzi na całkowicie przeszklony narożnik, tworząc wrażenie transparentności, którą podkreśla betonowa ściana mieszcząca kominek.

Zimowy śnieg, jesienne liście, letnia zieleń i wiosenne kwiaty stają się częścią domu” – mówi projektant.

Duże przesuwne drzwi w salonie prowadzą na taras, który jest zacieniony przez lekki wspornik kondygnacji powyżej i osłonięty betonowym murem wzdłuż schodów. Schody z jadalni prowadzą na pierwsze piętro, gdzie znajdują się trzy sypialnie. Łączy je przeszklony balkon wychodzący na główną sypialnię z dużym oknem. Kontrastując z jasnymi, otwartymi przestrzeniami parteru, część górnej kondygnacji została pokryta aluminiowymi lamelami. Zapewniają one zarówno prywatność, jak i ograniczają dostęp ciepła słonecznego w przestrzeniach wychodzących na południe.

Nie chcieliśmy, aby fasada od strony ulicy i widok na garaż były zbyt ciężkie i zdystansowane, dlatego gabinet stanowi ciepłą, pokrytą drewnem bryłę wprowadzającą do domu” – dodaje.

Opisywany dom na wsi wewnątrz wykończony jest w jasnej kolorystyce. Między innymi łazienka wyłożona białymi kafelkami, cienkimi białymi zasłonami i elementami wyposażenia z jasnego dębu. Zabiegi te potęgują wrażenie przestrzeni stworzonej przez połączenie z krajobrazem.

O pracowni:
Drew Mandel Architects – pracownia architektoniczna założona przez Drew Mandela w 2004 roku w Toronto. Biuro jest znane z przemyślanej i inteligentnej architektury, która jest pięknie zrealizowana. Firma Drew Mandel ukończyła również niedawno rozbudowę domu w Toronto w dzielnicy Bracondale Hill, projektując formę pokrytą gontem, mającą naśladować bryłę oryginalnego budynku z lat 20-tych XX wieku.

Czytaj też: Kanada | whiteMAD na Instagramie  | Beton | Cegła | Drewno | Domek letniskowy

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: http://drewmandelarchitects.com
Zdjęcia: https://www.doublespacephoto.com