Dom na Wydmie. Właściciel inspirował się filmem Romana Polańskiego. 

To może być najciekawszy dom, jaki powstanie w tym roku w Danii. Nazywany Domem na Wydmie budynek ma być letnią rezydencją dla anonimowego biznesmena, który marzył o nowoczesnej willi nad brzegiem Morza Północnego.

Inwestor do współpracy zaprosił pracownię Studio Viktor Sørless. Architekci po rozmowie z właścicielem dowiedzieli się, że jest on miłośnikiem klasyki kina, a jednym z jego ulubionych reżyserów jest Polak – Roman Polański. Klient sam zaproponował, by architekci obejrzeli film Ghostwriter, czyli Autor Widmo, „bo to w nim widział swój dom marzeń”.

Architekci wysłuchali inwestora i wykorzystali tę wiedzę. W ten sposób zaprojektowali nowoczesną bryłę, która osadzona jest na betonowym cokole. W nim znalazła się winda, która pełni jednocześnie funkcję ruchomej galerii sztuki. Nieasymetryczny kształt budynku został z każdej strony wysunięty poza obrys fundamentu, co ma mu dodawać nowoczesnego wyglądu.


Dune House, czyli Dom na Wydmie otrzymał kształt krzyża, który jest dostosowany do czterech głównych stron świata: północy, południa, wschodu i zachodu. Jak dodają architekci:  „Światło jest jednak wykorzystywane jako piąty ‚kierunek’ w budynku. Kąt padania światła będzie się zmieniał w ciągu dnia i odpowiadał będzie za nastrój, który ma być jak najbardziej filmowy”

Dom powstaje w niewielkiej miejscowości Hvide Sande. Lokalizacja była bardzo ważna dla klienta, ponieważ uważa on, że wiatr na wydmach działa na niego uspokajająco. W rezultacie w każdym pomieszczeniu umieszczono długie zasłony i duże okna, aby podkreślić ruch wiatru.


Słowo o architektach:
Studio Viktor Sørless – pracownia norweskiego architekta Viktora Sørlessa z siedzibą w Oslo i Hamburgu. Tak piszą o sobie architekci: W naszej pracy poświęcamy się badaniu podwójnych aspektów cielesności, rzeźbiarskiej jakości światła, wartości interakcji, granic pomieszczeń pomiędzy wnętrzem i otoczeniem oraz metaforycznej istoty obiektów.

Zwiastun filmu Autor Widmo w reż. Romana Polańskiego znajdziecie poniżej: