Dom na wzgórzu Honay w Dursztynie
fot: Karolina Krasińska (www.karokrasinska.com)

Dom na wzgórzu Honay w Dursztynie. Z okien niezwykły widok na Tatry!

Dom na wzgórzu Honay zaprojektowali Filip Gałuszka i Asia O’Neill z pracowni JANG. Drewniany dom z prefabrykatów zachwyca prostotą i funkcjonalnością. Dom z panoramicznym widokiem na Tatry można wynająć poprzez aplikację airbnb. Zdjęcia wykonała Karolina Krasińska (www.karokrasinska.com). 

Wzgórze Honay w Dursztynie to miejsce hipnotyzujące. Pełna panorama Słowackich Tatr w oddali, otwarta perspektywa na meandrujące spiskie wzgórza, brak jakichkolwiek zabudowań z frontu oraz południowa ekspozycja to atuty działki na której miał stanąć domek.

“Od samego początku postawiliśmy sobie za cel wybudowanie ekologicznego, górskiego obiektu prefabrykowanego, który sprosta nieraz ekstremalnym warunkom pogodowym na Honayu. Uznaliśmy, iż chcemy wtopić się w krajobraz, nadać bryle nieco lekkości, przezierności, pozwolić aby drewniana fasada oraz dach żyły własnym życiem. By domek był zauważalny, ale nie dominujący w tym unikatowym otoczeniu.” – mówią architekci z pracowni Jang

Po kilku analizach dostępnych systemów dla drewnianych domów prefabrykowanych, zdecydowano się na system konstrukcyjny marki STEICO, który charakteryzuje się wysoką stabilnością konstrukcji, bardzo dobrą izolacyjnością w okresie zimowym oraz efektem chłodzenia podczas gorącego lata. Uzupełnieniem konstrukcji stały się ocieplenia z wełny drzewnej, poszycia z ekologiczncyh płyt MFP oraz okładziny z komopozytowych płyt świerkowych NOVATOP.


Za technologię złączy dla rozwiązań prefabrykowanych odpowiada system okuć marki STRONG-TIE. Szczelność stolarki zapewniły trójwarstwowe okna drewniane firmy Sokółka. Domek domnkięty został tradycyjnym gontem oraz opatulony ażurową “drugą skórą”. Wszystkie powierzchnie drewniane wykończyliśmy olejami marki Flugger. Przestrzeń mieszkalna to parter z obszerną antresolą, rogowym aneksem kuchennym oraz przestrzenną łazienką. Domek składa sie z prefabrykowanyh 14-stu ścian , trzech modułów stropowych oraz dwunastu paneli dachowych. Wszystkie moduły zostały wykonane w lokalnym warsztacie, a następnie w kilka dni zmontowane na miejscu przy użyciu małego dźwigu.

HONAY HOUSE jest dla nas prototypowym systemem prefabrykowanym który może znaleść zastosowanie dla górskich kabin mieszkalnych, małych hoteli lub domów jednorodzinnych. Jeśli chciałbyś przekonać się jak mieszka się na HONAYU, zarezerwuj pobyt w domku za pośrednictwem portalu AIRBNB: www.airbnb.com/h/honayhouse 

O architektach:
Studio JANG to interdyscyplinarne studio projektowe z siedzibą w Polsce oraz w Chinach.  Założone w 1985 przez Jana Gałuszkę, dziś JANG jest międzynarodową rodzinną pracownią  specjalizującą się w projektach wnętrz, mebli oraz małej achitektury. Dowodzone przez architekta Filipa Gałuszkę, studio JANG systematycznie rozwija swoje idea projektowe  głównie na rynku chińskim gdzie architekt pracuje oraz mieszka na stałe.  W Polsce JANG obecnie rozwija swoją działalność pod kątem domów prefabrykowanych oraz projektów wnętrz.

Czytaj też: Domek letniskowy | Drewno | Architektura w Polsce | Las | whiteMAD na Instagramie

źródło: Materiał Prasowy / Dom na wzgórzu Honay w Dursztynie /  http://jangstudio.co/pl
zdjęcia: fot: Karolina Krasińska (www.karokrasinska.com)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły