Dom na wzgórzu pod Poznaniem / Nanowo Architekci

Dom na wzgórzu pod Poznaniem. Wnętrze zaprojektowano w stylu japandi

Dom na wzgórzu pod Poznaniem został zaprojektowany na rozległej działce sąsiadującej z terenem parku narodowego, w polodowcowym pagórkowatym krajobrazie z pięknym widokiem na okoliczną panoramę.

Ze względu na konieczność pogodzenia ograniczeń wynikających z warunków zabudowy z rozbudowanym programem funkcjonalnym zadanym przez inwestora, powstał dom „parterowy” z kondygnacją podziemną ukrytą w zboczu pagórka i otwierającą się widokowo od strony południowo zachodniej.

Według wytycznych i oczekiwań inwestora architektura domu miała być nowoczesna ale nawiązująca do form tradycyjnych, stąd duże przeszklenia i otwarte przestrzenie połączone zostały z ceglanymi elewacjami, drewnem na podbitkach i z pozoru klasycznym wielospadowym dachem, który jednak dzięki zastosowaniu znacząco wysuniętego okapu i podcieni tarasów w narożnikach uzyskuje dynamiczną, oryginalną i niecodzienną formę. Okap pozwala ochronić przeszklone od południa wnętrza przed przegrzewaniem i osłania przed opadami atmosferycznymi zapewniając komfortowe obejście wokół domu.

W projekcie zostało przeprowadzone czytelne strefowanie funkcji poprzez podział bryły na trzy prostokąty połączone ze sobą na kształt litery U, której przedłużenie ramion stanowią wiaty samochodowe i motocyklowe. Całość przykryto jednym wspólnym wielospadowym dachem z mocno wysuniętym okapem, a w wyciętych z kubatury domu przeciwległych narożnikach zaplanowano dwa zadaszone tarasy jadalniany i wypoczynkowy dostępne bezpośrednio z odpowiadających ich funkcjom pomieszczeń domu.


Na parterze wydzielono trzy strefy: wejście główne z klatką schodową toaletą i gabinetem, przestronny pokój dzienny z jadalnią i kuchnią oraz strefę sypialni z prywatną łazienką i garderobą. W części podziemnej znalazły się pokoje dzieci, pokoje gościnne, strefa SPA z basenem, sauną i salą fitness. Wszystkie pomieszczenia przyziemia otwierają się na przestronny taras, łączący wnętrza domu z łąkami porastającymi zbocza działki.

Teren działki ma być pozostawiony w naturalnym niezmienionym charakterze łąk dziko porastających pagórki. Jedynie wydzielony bryłą domu dziedziniec od strony północnej będzie miejscem dedykowanym uporządkowanym i minimalistycznym nasadzeniom. Dom na wzgórzu zlokalizowano na działce dbając o zachowanie istniejącego drzewostanu.

O architektach: 
Pracownia NA NO WO architekci została założona w 2012 roku przez Piotra Cugiera i Rafał Tamowicza we Wrocławiu. Nasz zespół tworzą młodzi i kreatywni architekci oraz współpracująca z nami grupa doświadczonych projektantów branżowych. Choć naszą ulubioną stylistyką jest minimalizm oraz proste i geometryczne podziały, to staramy się za każdym razem zrozumieć potrzeby i poznać gusta inwestora aby zrealizowany przez nas projekt był źródłem satysfakcji i zadowolenia nie tylko projektantów ale przede wszystkim przyszłego użytkownika. Nasza pracownia realizuje zadania projektowe niezależnie od funkcji i skali od mebli, poprzez wnętrza i domy jednorodzinne po budynki użyteczności publicznej i obiekty przemysłowe. Z racji kierunkowego wykształcenia i zdobytego przez lata doświadczenia specjalizujemy się w renowacjach i adaptacjach budynków zabytkowych. Pracę nad nowym tematem zaczynamy od wnikliwej analizy miejsca skupiając się na dostrzeżeniu i wydobyciu jego potencjału przy równoczesnym wyeliminowaniu zastanych błędów i problemów funkcjonalnych. Wszystko to w celu stworzenia przestrzeni jak najwygodniejszej do życia i ponadczasowej. NA NO WO bo każdy projekt to nowe wyzwanie, nowe spojrzenie, nowe doświadczenia, nowi klienci, nowe emocje…

źródło: Dom na wzgórzu pod Poznaniem / www.nanowoarchitekci.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Poznań | Architektura | whiteMAD na Instagramie