Oryginalny dom jednorodzinny Casa Magarola powstał na działce o wyjątkowo stromym zboczu, położonej niedaleko Barcelony. Nachylenie wynosi tutaj aż 100 procent. Architekt Raúl Sánchez ograniczył ingerencję w teren do minimum a bryłę oparł na kilku wąskich ścianach z żelbetu, co pozwoliło uniknąć konieczności wykonania głębokich wykopów w skalnym podłożu. Dom sprawia wrażenie niemal unoszącego się nad ziemią i wtapiającego w otaczający krajobraz.
Konstrukcja i otoczenie Casa Magarola
Wejście do budynku zaprojektowano w górnej części działki. Od tej strony dom prezentuje się jako zamknięta, regularna bryła. W miarę opadania terenu, odsłania się jego lekkość i sposób posadowienia na skałach. Betonowe ściany działają jak nogi, na których wspiera się cała konstrukcja. Do głównej kondygnacji budynku prowadzi wspornikowa klatka schodowa. Na jej końcu zaprojektowano przestronny taras, będący przedłużeniem kuchni z jadalnią. Duże przesuwne okna otwierają wnętrze na piękno otaczającej przyrody. Wnętrza Casa Magarola są silnie związane z otaczającym krajobrazem barcelońskich przedmieść. Gałęzie drzew sięgają samej elewacji, a z każdego miejsca w domu rozpościera się urzekający widok na dolinę i góry. Dolna kondygnacja została zaprojektowana jako otwarta strefa dzienna. W centrum umieszczono spiralną klatkę schodową, łazienkę i spiżarnię, a wokół nich rozmieszczono kuchnię, salon i strefę widokową z długą ławą przy szklanej ścianie.
Układ pomieszczeń z szacunkiem dla widoków
Dom nie posiada tradycyjnego wejścia. Zamiast niego gości wita duży stół wykonany z betonu i lokalnego kamienia ceppo di gré. To właśnie wokół tego mebla zaczyna się przestrzenne doświadczanie domu. Całość wnętrza spaja klatka schodowa, która prowadzi przez okrągły otwór na dach. Tam znajduje się taras z panoramicznym widokiem na okolicę. Na najwyższej kondygnacji domu architekt zaprojektował trzy sypialnie i łazienkę, rozmieszczone wokół centralnej przestrzeni z dwoma balkonami. Główna sypialnia ma dodatkowo własną łazienkę i garderobę. Przesuwne drzwi pozwalają na elastyczne dzielenie przestrzeni według potrzeb. Nawet kabina prysznicowa ustawiona jest tak, by móc maksymalnie korzystać z naturalnego światła i widoków.
Casa Magarola – proporcje i światło
Forma Casa Magarola opiera się na złotym podziale, co wprowadza do projektu harmonię i elegancję. Trzy elewacje, skierowane ku sąsiadom i drodze, mają niewielkie, ale za to precyzyjnie rozmieszczone okna. Elewacja od strony doliny jest natomiast całkowicie otwarta, a jej kolor nieco jaśniejszy niż pozostałe części budynku. Dzięki temu zabiegowi wyróżnia się na tle bryły, nie tracąc przy okazji związku z naturalnym otoczeniem. Konstrukcja domu oparta jest na betonowych ścianach i cienkich stropach o grubości zaledwie 20 centymetrów. Wszystko zaplanowano tak, aby żadne elementy konstrukcyjne nie były widoczne wewnątrz budynku. Pozwoliło to stworzyć w pełni otwartą przestrzeń bez żadnych barier. Z zewnątrz dostrzegalne są jedynie smukłe podpory.
Ekologia i technologie
Dom wyposażono w ogrzewanie podłogowe i energooszczędny system aerotermalny zasilany panelami fotowoltaicznymi. Uzupełnieniem są pasywne rozwiązania: izolacja bez mostków termicznych, naturalna wentylacja, kontrolowana orientacja okien oraz system odzyskiwania wody deszczowej. Dobór materiałów ograniczył się do prostych, lokalnych surowców. Co warto podkreślić to fakt, że z ponad czterdziestu drzew rosnących na działce wycięto tylko dwa. U stóp schodów ustawiono ogromny głaz, który pełni funkcję pierwszego stopnia i stanowi hołd dla architekta Carlosa Scarpy. Jego schody zawsze były zaproszeniem do architektonicznej przygody. To symboliczny początek drogi przez dom, który harmonizuje z otoczeniem, a może i nawet podkreśla jego piękno.
Projekt: Raúl Sánchez
Lokalizacja: Sant Cugat del Vallés, Barcelona
Zdjęcia: José Hevia
Pow. zabudowy: 175 m kw.
Czytaj też: Dom | Wnętrza | Eklektyzm | Detal | Hiszpania | whiteMAD na Instagramie