Dom nad jeziorem we wsi Żałe

Dom nad jeziorem we wsi Żałe. Inspirowany jest zabudową gospodarską!

Dom nad jeziorem we wsi Żałe, nazywany też domem z prześwitem, to dom jednorodzinny o charakterze wypoczynkowym, który ma służyć Inwestorom za miejsce ucieczki od codziennych obowiązków w dużym mieście. Całe zamierzenie jest interpretacją zabudowy zagrodowej na działce o podłużnym kształcie z bezpośrednim dostępem do jeziora. Interpretacja polega m.in. na ułożeniu składowych części budynku w literę T, dzieląc działkę na część wjazdową oraz część rekreacyjną. Taki zabieg sprawił, że dom wydaje się być otwarty i zamknięty jednocześnie. Otwarty dzięki swojej formie, zamknięty z uwagi na prywatność jaką zapewnia niewielka ilość okien od strony wjazdu.

Elementem charakterystycznym projektu jest tytułowy prześwit. Integruje on obie części, zapewniając swobodną komunikację wewnątrz działki (tworząc jednocześnie zadaszenie nad tarasem) oraz efektownie wpuszczając promienie zachodzącego słońca.

Budynek, zlokalizowany jest w osiach wschód – zachód. Rozciąga się przy dłuższej granicy działki, w stronę linii brzegowej jeziora, które stanowi niebywały atut lokalizacji inwestycji.


Dużym wyzwaniem okazało się zejście do jeziora, które prowadzi po stromej skarpie. Zaprojektowano je w formie drewnianej ścieżki o łagodnym spadku, na zakrętach umieszczając punkty widokowe. Zejście zakończono drewnianym pomostem.

Budynek swoją formą oraz estetyką nawiązuje do wiejskich zabudowań znajdujących się w okolicy inwestycji. Parterowy dom, pokryty opalaną deską elewacyjną zmienia się w zależności od potrzeb mieszkańców dzięki przesuwnym przesłonom na elewacji.

Nazwa: Projekt domu jednorodzinnego w Żałe
Kategoria: Architektura
Powierzchnia: 230 m2
Data realizacji: 10/2022

O architektach:
YONO ARCHITECTURE to autorska pracownia projektowa architekta Sebastiana Marach,
specjalizująca się w architekturze oraz architekturze wnętrz. Pracownia realizuje projekty na terenie całej Polski.
Więcej projektów i realizacji YONO ARCHITECTURE znajdziecie w naszym serwisie klikając TUTAJ: https://www.whitemad.pl/?s=Yono

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie  |Dom jednorodzinny

źródło: Dom nad jeziorem we wsi Żałe
www: www.yonoarchitecture.com
IG: https://www.instagram.com/yonoarchitecture
FB: https://www.facebook.com/yonoarchitecture/

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły