Dom nad polskim jeziorem. Świetny widok i własna przystań.

Wśród architektów mówi się, że najtrudniejszymi elementami w projektowaniu domu są trzy czynniki. Prawo budowlane, wygórowane wymagania inwestora, a także kształt działki, której nijak nie da się zagospodarować. W tym wypadku, architekci z 3XB Architekci Filip Banach musieli zmierzyć się właśnie z uwarunkowaniami stawianymi przez wymiary działki, na których miał powstać dom. Jak im się to udało? Naszym zdaniem świetnie!

Działka, na której ma stanąć ten dom jest wyjątkowo trudna, ponieważ ma tylko 9 m szerokości. Oznacza to 6m szerokości budynku z zewnątrz. Inspiracją dla powstałej bryły budynku i zaprojektowanych wnętrz było maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Ważne było też zapewnienie odpowiedniego doświetlenia dla wszystkich wnętrz przy dość rozbudowanym jak na rozmiar działki programie.


Razem z inwestorami doszliśmy do wniosku, że głównym atutem działki, na której ma stanąć dom jest jej bezpośredni kontakt z jeziorem i widok na wodę. Sama działka jest wąska. Po obu stronach znajdują się sąsiedzi, co odbiera intymność w ogrodzie. Dodatkowo gdy stoimy na terenie działki bujna roślinność znajdująca się przy jeziorze zasłania piękny widok na wodę. Szukając optymalnego doświetlenia wnętrz i otwartego widoku na jezioro, doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie zlokalizowanie części dziennej na górnej kondygnacji.

Taki zabieg pozwolił optymalnie doświetlić salon ogromnym przeszkleniem od strony jeziora oraz oknami dachowymi wpuszczającymi światło w głębi domu. Dodatkowym atutem jest niczym nie ograniczony piękny widok na jezioro, którym mogą się cieszyć wszystkie osoby przebywające w domu. Przy tradycyjnym podejściu do rozmieszczenia funkcji, widok na jezioro byłby jedynie z sypialni właścicieli a tym samym zarezerwowany tylko dla wybranych.

 

Pracownia: 3XB Architekci Filip Banach
Zespół: Filip Banach, Paula Banach, Jakub Szeszycki

Zakres opracowania: Kompleksowy projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy budynku oraz wnętrz
Powierzchnia budynku: 170 m2
Inwestor: Prywatny
Projekt: 2018-2019
Realizacja:  2019-2020

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły