Dom nad rzeką

Dom nad rzeką w Młyńcu koło Torunia. Elewację pokryto łupkiem kamiennym.

Dom nad rzeką to projekt domu jednorodzinnego w Młyńcu k. Torunia, który stanowi połączenie tradycji z nowoczesnością. Tradycyjne rozwiązanie dostrzegamy w jednej z brył z dachem dwuspadowym, natomiast nowoczesność to przeszklona bryła z płaskim dachem oraz detal w postaci wykusza wejściowego.

Bryły skontrastowano kolorystycznie. Pierwszą z nich pokryto naturalnym łupkiem kamiennym, drugą zaprojektowano w białym tynku. Układ domu wytyczyły dwie równoległe granice działki – z jednej strony teren graniczy z drogą, po przeciwnej stronie z korytem rzeki. Lokalizacja obiektu nie jest bez znaczenia. Budynek zaprojektowano w najwyżej położonym miejscu nieruchomości, tak by mieszkańcy mogli cieszyć się widokiem otaczającej natury – pobliskiego lasu i rzeki.

Dom nad rzeką


Budynek został podzielony również funkcjonalnie. W bryle z dwuspadowym dachem znalazły się funkcje sypialniane, techniczne oraz gospodarcze. Natomiast, w części z płaskim dachem zaprojektowano pomieszczenia o charakterze dziennym oraz rekreacyjnym. Równoległy układ budynku sprawia, że izoluje się on od frontu działki i otwiera na jej tylną część. Bryły rozsunięto między sobą, tak by odpowiednio doświetlić wnętrza domu. Taras, okalający cały dom, częściowo nadwieszono nad wzbierającym okresowo stawem. Charakterystycznym elementem projektu jest drugi taras o funkcji widokowej (zaprojektowany na piętrze), gdzie mieszkańcy mogą podziwiać meandrującą rzekę oraz zachodzące słońce.

Nazwa projektu: Projekt domu jednorodzinnego w Młyńcu
Kategoria: Architektura
Powierzchnia: 512,7 m2
Data realizacji: 08/2023
Zespół: architekt Sebastian Marach

O architektach:
YONO ARCHITECTURE to autorska pracownia projektowa architekta Sebastiana Marach, specjalizująca się w architekturze oraz architekturze wnętrz. Pracownia realizuje projekty na terenie całej Polski. Więcej projektów i realizacji YONO ARCHITECTURE znajdziecie w naszym serwisie klikając TUTAJ: https://www.whitemad.pl/?s=Yono

źródło: http://yonoarchitecture.com / Wizualizacje: GID Studio

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Styl skandynawski | whiteMAD na Instagramie  | Toruń

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły