Dom we Wrocławiu. Architekci zaprojektowali go nad rzeką!

Projekt Domu H powstał w pracowni STOPROCENT Architekci. Projektanci zaprojektowali go w zakolu rzeki Bystrzycy, na obrzeżach Wrocławia, na terenie, który przed wojną znano jako Schmiede field. Narożna działka od północy i wschodu przylega do ulicy, a od strony południowej otwiera się na zadrzewiony ogród i park.

Architekci musieli uwzględnić warunki zabudowy, które określały obowiązującą linię zabudowy, w nawiązaniu do budynków sąsiednich, a także maksymalne wysokości i szerokości elewacji od strony obu ulic. Dzięki temu bryła budynku dobrze wpisuje się w skalę ulicy i budynków w pobliżu. Jednak tak eksponowana lokalizacja i bliskie sąsiedztwo było dla architektów wyzwaniem. Musieli zaprojektować dom, który zapewni jego mieszkańcom poczucie prywatności. Problem ten rozwiązano przy pomocy ażurowych przegród z dyli szklanych, które doskonale przepuszczają słońce jednocześnie ograniczają wgląd wewnątrz budynku. Takie elementy zastosowano na obu kondygnacjach na elewacji wschodniej i zachodniej.

Wnętrze projektanci podzielili na kilka stref. Na parterze znalazła się część dzienna z salonem, kuchnią i jadalnią oraz część techniczną z pralnią i pojedynczym garażem. Część dzienna otwiera się na ogród i stronę południową dużymi przeszkleniami i szerokim tarasem.

Z kolei na piętrze ściany zostały nieco wycofane, dzięki czemu przed oknami powstały niewielkie tarasy. W tej części zaprojektowano sypialnie, garderoby i łazienki dla wszystkich domowników.

Oba poziomy łączy klatka schodowa doświetlona z góry. Schody, zgodnie z wymaganiami klienta, mają być wygodne w użytkowaniu a z racji swego położenia w salonie mają mieć również szczególnie dekoracyjny charakter. Zgodnie z założeniami połączona z ogrodem jednoprzestrzenna część dzienna ma sprzyjać integracji domowników, a położona na piętrze część nocna zapewniać im wygodny i komfortowy wypoczynek.

Projekt: STOPROCENT Architekci s.c. Magda Morelewska Przemek Kaczkowski
Zespół projektowy: Przemek Kaczkowski , Magda Morelewska, współpraca : Aleksandra Wolffgram, Krzysztof Melon Mika
materiały prasowe: http://www.stoprocentarchitekci.pl