dom starości

Dom Niespokojnej Starości w Gdańsku od Dominiki Kłopotek

Dom Niespokojnej Starości to obiekt mieszkalny przeznaczony nie tylko dla osób starszych. Zaprojektowała go Dominika Kłopotek, która miejsce dla obiektu znalazła w centrum Gdańska.

W społeczeństwie funkcjonuje utarty schemat domów spokojnej starości, które są niskimi budynkami, pozbawionymi barier architektonicznych oraz z parkiem lub zbiornikiem wodnym w pobliżu. Według młodej architektki świat powinien być przygotowany na wznoszenie domów dla seniorów zorganizowanych w zupełnie inny sposób. Świadomie ulokowała budynek w centrum miasta, aby nie tworzyć “getta” dla osób starszych na przedmieściach. Projektantka chce, by mimo sędziwego wieku osoby te funkcjonowały w społeczeństwie.

Dla projektantki kluczowe było stworzenie przestrzeni stymulujących budowę nowych więzi sąsiedzkich na przykład poprzez przypadkowe spotkania w przestrzeniach współdzielonych, przy jednoczesnym uszanowaniu odrębności i prywatności człowieka.

Zaprojektowany obiekt ma na celu zaspokojenie nie tylko podstawowych potrzeb bezpieczeństwa i komfortu, ale też wpływać pozytywnie na kondycję psychiczną zamieszkujących Dom Seniora.

Architektka zaproponowała budowę sporej wielkości budynku, który wyglądem przypomina nowoczesny apartamentowiec. Ciekawie rozplanowała funkcje bo zdecydowana większość powierzchni to przestrzenie wspólne – zarówno wewnątrz jak i w zielonym ogrodzie. Dodatkowo młoda architektka proponuje otwarcie ogólnodostępnej restauracji w parterze i kawiarni na dachu. Ogród we wnętrzu służy jako miejsce spotkań i aktywności dla seniorów. Osoby starsze czują się odpowiedzialne za rośliny, a doświadczanie cykliczności i wzrostu natury ma działania kojące, relaksujące.

 

Ogród obecny na każdej kondygnacji wypełniony jest naturalnym światłem, wpadającym do wnętrza przez ściany kurtynowe. Część z wewnętrznym ogrodem utworzyła schodkową formę elewacji od strony południowej, dzięki czemu wprowadzono dużo więcej światła i zieleni do obiektu. Najwięcej zieleni umieszczono na najwyższej kondygnacji budynku – dachu odwróconym. Dla ułatwienia opieki nad roślinami osobom starszym, roślinność umieszczono w donicach o wysokości około 55 cm. Tym samym, zieleń wyrasta poza wysokość zaprojektowanej attyki, tworząc „zielone” przedłużeni elewacji.

Czytaj też: Gdańsk | Edukacja | Architektura | Miasto | Zdrowie | WhiteMAD na Instagramie

źródło: Dominika Kłopotek

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły