Dom opieki dziennej we Wrocławiu. To projekt studentki

Autorką projektu jest Aleksandra Wiśniewska, studentka architektury wnętrz na Wydziale Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. „Projekt domu opieki dziennej dla osób starszych we Wrocławiu” jest jej projektem licencjackim.

Dom Opieki Dziennej DODO został zaprojektowany z myślą o osobach starszych. Młoda architektka osadziła go na działce przy ulicy Osinieckiej we Wrocławiu. Obiekt odpowiada na problemy starzejącego się społeczeństwa i ma stanowić komfortowe miejsce, w którym seniorzy będą mogli spędzać dni, pozostając pod profesjonalną opieką.

Kompleks ma 1000 m kw. powierzchni i położony jest w zielonej okolicy parków, lasów, pól, stawów i nowych osiedli. Jest rozwiązaniem na potrzeby starzejącego się społeczeństwa i nutą pozytywnego spojrzenia na przyszłość. Inspiracją do projektu był Alvar Aalto i jego twórczość, a przede wszystkim bioarchitektura, która wpasowuje struktury w już istniejącą przestrzeń, tak aby zaszła harmonia międzygatunkowa i maksymalizacja korzyści.

Mowa o dziedzinie neuroarchitektury, która stała się moim przyjacielem w projektowaniu. Bada wpływ danej przestrzeni, barw, struktur na biologię człowieka, czyli jak nasza psychika zmienia się w danym otoczeniu. I to właśnie stało się podstawą do mojego projektu. Dodatkowym atutem, który towarzyszy mi zawsze przy pracy i buduje naszą przyszłość jest projektowanie zrównoważone. Użycie naturalnych, głównie lokalnych materiałów, zielony dach, technologia pasywna oraz double skin, naturalnie sterująca oświetleniem, to kilka przykładów, które m.in. dzięki zróżnicowaniu faktur pozytywnie wpływają na umysł seniorów – tłumaczy Aleksandra Wiśniewska.

W sumie budynek składa się z dwóch przenikających się brył. W ten sposób projektantka podzieliła obiekt na dwa skrzydła oraz dwa korytarze z przejściami przez patio zlokalizowane na środku. Przecięcia są widoczne poprzez kształt ścian i sufitów, a patio jest jedynym elementem nieprzeciętym.


Atutem miejsca są ogromne okna, które wychodzą na sad. W tym ostatnim seniorzy będą mogli sadzić owoce i warzywa, których pielęgnacja działa korzystnie na samopoczucie. Dodatkowo Aleksandra Wiśniewska zaprojektowała sale warsztatowe do aktywności plastycznych i muzycznych oraz salę sportową – fitness i siłownię ze wsparciem fizjoterapeuty.

Nie mogło też zabraknąć gabinetu psychoterapeuty, jak i dyżurki pielęgniarek z bezpośrednim przejściem do gabinetu lekarza – dodaje autorka projektu.

Dom Opieki Dziennej DODO wieńczy duża wspólna sala z przeszkleniami wychodzącymi na taras oraz sad. Duża ilość zieleni jest odpowiedzią na wyniki badań z zakresu neuroarchitektury, które dowodzą, jak ważne jest otoczenie zieleni i pozytywny wpływ na mózg podczas pracy w ogrodzie. W sumie z obiektu może korzystać 50 osób. Dodatkowo w miejscu miałoby pracować 30 osób. Kompleksową opiekę uzupełnia też kuchnia i zaplecze techniczne.

Promotorką pracy licencjackiej była dr inż. arch. Aleksandra Przybyła.

źródło: Aleksandra Wiśniewska

Czytaj też: Edukacja | Minimalizm | Drewno | Wrocław | Polecane | whiteMAD na Instagramie