Dom otwarty. Tak tradycję i nowoczesność połączyli czescy architekci

Budynek znajduje się w miejscowości Rybí w Czechach, zaledwie 20 kilometrów od polskiej granicy. Dom otwarty zaprojektowali Václav Kocián i Zdeněk Liška z pracowni KLAR.

Dom znajduje się na obrzeżach wsi i niemal z każdej strony sąsiaduje z zielenią. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 124 m kw. Łagodnie opadająca na południowy wschód działka pozwoliła usytuować budynek w taki sposób, aby skierować okna w stronę pastwisk i lasów. Co prawda obok stoją też dwa inne domy jednorodzinne, jednak drewniana forma i klasyczny, dwuspadowy dach tonują dość “krzykliwych” sąsiadów.

Projektując dom architekci dokładnie poznali potrzeby klientów. Budynek ma klasyczny, dwuspadowych dach. Wnętrze ma prosty układ. Klienci chcieli, aby w środku powstały dwa niezależne mieszkania. W jednej części mieszka czteroosobowa rodzina, a w drugiej teściowie. Kolejnym życzeniem inwestora było wykorzystanie do budowy drewna – w ten sposób ograniczono koszt budowy, a część prac budowlanych została przeprowadzona przez samych właścicieli.

Podzielenie bryły na dwie części pozwoliło przełamać monotonię gmachu i stworzyć sporej wielkości przestrzeń do odpoczynku. Mieszkańcy zyskali zadaszony taras i schody, które na całej długości można traktować jak siedziska – schody stały się dużym meblem. W miejscu przecięcia zaprojektowano przedsionek. To kluczowe miejsce bo zapewnia dobry widok na oba skrzydła, dziedziniec i taras. Z przedsionka można przejść do głównej części dziennej lub przejść do korytarza prowadzącego do części teściów. Ci ostatni mają swoją sypialnię oraz osobną łazienkę.


Dom otwarty ocieplony został wełną mineralną. Poszycie konstrukcyjne wykonano z płyt OSB. Dominującym materiałem we wnętrzu jest panel z litego drewna świerkowego. W sypialniach położono dębową podłogę, a w korytarzach i łazienkach na podłodze położono ceramiczne płytki. Budynek ma ciemną elewację, jednak fragment parteru od strony ogrodu wyróżniono naturalnym kolorem drewna.

fot. Václav Novák (www.vaclavnovak.com)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Drewno | Czechy | Domek letniskowy | whiteMAD na Instagramie