Dom parterowy pod Mielcem. Jest skromny i funkcjonalny

Parterowy dom architekci określili mianem “Domu ziemistego”. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni MEEKO.

Jego budowa już trwa. Parterowy dom powstaje w pobliżu Mielca na Podkarpaciu. Zaprojektowany został w podmiejskiej okolicy domów jednorodzinnych na działce, która ma regularny kształt prostokąta z dojazdem od strony zachodnio-północnej oraz posiada malownicze otwarcie krajobrazowe od strony południowej.

Architekci postawili na prostotę. Bryła domu ma formę prostopadłościenną, która odnosi się do rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych we wnętrzu. Bryła podzielona została na trzy strefy: techniczno-garażową zlokalizowaną od strony północnej dzienną od strony południowo-zachodniej i nocnej od strony wschodniej. Perforacja w elewacji odpowiada zapotrzebowaniu na światło do pomieszczeń użytkowych oraz zapewnieniu otwarć widokowych na otaczający krajobraz.

Charakterystycznym zabiegiem architektonicznym jest sposób rozwiązania nisz i podcieni w obrysie bryły domu. Budynek posiada płytką niszę w strefie wejściowej oraz głębsze podcięcie w południowo-wschodnim narożniku, gdzie mieści się zadaszony taras. Obie nisze połączone są płytkim, zadaszonym obejściem, które tworzy ciągłe podcięcie w głównej bryle, dodatkowo podkreślone jednolitym wykończeniem w postaci deski z modrzewia syberyjskiego w układzie pionowym.


Ściany budynku na których znajdują się okna do pomieszczeń dziennych są cofnięte w stosunku do ściany zewnętrznej, dzięki czemu są lekko zacienione przez stropodach. Od strony południowej uskok w podcieniu jest najgłębszy, tam znajdują się największe przeszklenia wychodzące z salonu na ogród. Formowanie pionowych elementów zacieniających w części elewacji oraz w płaszczyźnie stropodachu pozwala na odpowiednie zacienienia tarasu oraz przeszkleń – tłumaczą autorzy projektu.

Budynek wykończony jest tynkiem mineralnym cienkowarstwowym imitującym strukturę surowego betonu, a całość utrzymana jest w ciepłych „ziemistych” kolorach. Stolarka okienna i drzwiowa jest wybarwiona w kolorze jasnoszarym. Pionowe elementy są wykonane ze stali malowanej proszkowo i nawiązują do kolorystyki stolarki okiennej i drzwiowej.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Minimalizm | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

źródło: MEEKO Architekci

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły