Dom pod Sowami to elegancka, narożna kamienica przy ulicy Okrzei 26 na warszawskiej Pradze. Bogato zdobiony gmach został wzniesiony około 1906 roku dla księcia Bronisława Massalskiego. Autorstwo projektu kamienicy nie jest znane. Budynek został gruntownie wyremontowany, za realizację odpowiedzialna była spółka Fenix Group.
W literaturze przedmiotu często przypisuje się autorstwo spółce architektów: Henrykowi Stiffelmanowi i Stanisławowi Weissowi. Wskazują na to charakterystyczne cechy stylistyczne elewacji, łączące elementy secesji i eklektyzmu. Taka estetyka wpisuję się w narrację i twórczość architektoniczną wspomnianych autorów.
Zabytkowy budynek przy Okrzei 26, pamiętający jeszcze konne tramwaje znajduje się w rejonie prawobrzeżnej Warszawy, w którym zachodzą niezwykle dynamiczne zmiany. Kamienica stoi blisko ulicy Targowej i Alei Solidarności, w punkcie znakomicie skomunikowanym z resztą miasta. W pobliżu przebiegają liczne linie tramwajowe i autobusowe, a także druga linia metra.
Naroże gmachu zdobi wykusz, zwieńczony kopułą. Na elewacjach, którym dzisiaj z pietyzmem przywraca się dawną świetność, dostrzec można płaskorzeźby nietoperzy i smoków. Na fasadę odrestaurowanej kamienicy powróciły również wspaniałe rzeźby sów z rozpostartymi skrzydłami, od których budynek bierze swoją nazwę.
„Odnawiając wnętrza, korzystamy z wyrobów z niewielkich manufaktur unikatowych kafli z Francji, Niemiec i Polski, w których został zachowany dawny sposób wyrobu. Łączymy stare z nowym tak, aby odnawiane przez nas obiekty zachwycały historycznym detalem, były wyposażone w nowoczesne rozwiązania techniczne.” – czytamy w komunikacie inwestora Fenix Group
Dom pod Sowami przez lata stał opustoszały. Obecnie budynek został wyremontowany przez spółkę Fenix Group, która przywróciła kamienicy dawny blask. W obiekcie znalazły się 42 mieszkania, do których prowadzą dwie niezależne klatki schodowe. Warto dodać, że wysokość niektórych mieszkań dochodzi do 375 cm, co pozwala na zaaranżowanie przestronnych apartamentów z typową dla kamienicznej zabudowy duszą. Na ostatnich kondygnacjach pojawiły się duże, dwupoziomowe mieszkania, z drewnianymi tarasami na dachu.
Czytaj też: Secesja | Renowacja | Historia | Warszawa | Zabytek | Elewacja | Kamienica | Metamorfoza
źródło: https://www.fenixgroup.pl