Dom pod Warszawą jednym z najładniejszych na świecie!

Budynek zaprojektowała Katarzyna Starzyk, która prowadzi swoją autorską pracownię architektoniczną. Dom znajduje się w pod Warszawą i czwartego maja zdobył nagrodę Golden A’ Design Award in Architecture w konkursie A’ Design Award & Competition. To najwyżej oceniony polski projekt w tej kategorii!

Budynek powstał dla czteroosobowej rodziny. Położony jest na przedmieściach Warszawy w miejscowości Komorów, w otoczeniu rozproszonej zabudowy jednorodzinnej wśród zieleni. Zadaniem architektki było osadzenie projektu w kontekście regionu z poszanowaniem jego tradycji, ale w nowoczesnej odsłonie. Jednocześnie nacisk został położony na harmonię z naturą.

Aby budynek swoją skalą nie zaburzał krajobrazu niewielkich domów jednorodzinnych, układ funkcjonalny został podzielony na dwie powiązane ze sobą bryły. Z zewnątrz obie części stwarzają wrażenie dwóch oddzielnych budynków połączonych łącznikiem w poziomie parteru i piętra. Grafitowa elewacja obłożona płytkami cementowymi nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na tym terenie. Natomiast wrażenie masywności ciemnej bryły minimalizują wnęki, które zostały wykończone jasnymi płytami drewnopodobnymi HPL. Dzięki takiemu zabiegowi z wnętrza domu widoczne są głównie jasne elementy, co sprzyja wrażeniu przytulności. Jednocześnie ciemne elewacje wtapiają dom w otoczenie dając pierwszeństwo naturze.

Od ulicy dom pod Warszawą ma niewiele okien, dzięki temu zapewnia intymność mieszkańcom. Główne wejście znajduje się w podcieniu pod nadwieszonym piętrem. Prowadzi poprzez przeszklony hol z widokiem na ogród do dwukondygnacyjnego salonu. Duże przeszklenia zorientowane są na południową i zachodnią stronę działki, co sprzyja korzystnemu bilansowi energetycznemu budynku. Schody prowadzą do strefy rodziców z pokojem hobby i główną sypialnią. Następnie łącznikiem można przejść do drugiej bryły, która mieści strefę dzieci.


Elewacje zostały wykończone płytkami cementowymi z kolekcji Stara Cegła od Elkamino Dom w kolorze grafitowym. Płytki są nierówne, odwzorowują naturalną strukturę cegieł, dzięki temu wyglądają realistycznie. Ich rustykalny wygląd w zestawieniu z innymi materiałami oraz nowoczesną bryłą domu zyskał nowoczesny charakter.

fot. Piotr Krajewski

źródło: APA Katarzyna Starzyk (www.apakasta.pl)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Warszawa | Modernizm | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie