Dom pod Warszawą. Tak zielonego sąsiedztwa można zazdrościć

Dom U-kierunkowany zbudowany został pod Warszawą. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni Z3Z ARCHITEKCI. Budynek ma 280 m kw. powierzchni, a domownikom umożliwia kontakt z dziewiczą przyrodą Puszczy Kampinoskiej.

Aktualizacja: budynek znalazł się w TOP3 domów w plebiscycie na najładniejszy dom w Polsce w głosowaniu czytelników whiteMAD.pl. Pełna lista nominowanych budynków jest TUTAJ

Już sama lokalizacja jest atutem budynku. Dom powstał na działce graniczącej z Puszczą Kampinoską. Część dzienna – serce domu zamknięte jest ścianami z trzech stron, otwiera się jedynie i najmocniej jak to możliwe tylko na puszczę. Nazwa U-kierunkowany oddaje 2 cechy, którymi charakteryzuje się projekt. Kształt schematu ideowego, który przypomina zamkniętą z trzech stron literę U oraz jego otwarcie w kierunku puszczy. Co ważne, dom zamknięty jest przed światem ścianami tylko do pewnej wysokości. Z wnętrza strefy dziennej nie widać sąsiadów ani ulicy. Dzięki oknom przy suficie, a nawet na wysokości piętra, domownicy widzą górne partie drzew sosnowego lasu. W środku można odnieść wrażenie, że dom stoi sam w środku puszczy i otacza go tylko przyroda.

Sąsiedztwo wysokich drzew wymagało jednak przygotowania przemyślanego projektu, który zapewni dopływ naturalnego światła. Puszcza, na którą otwiera się budynek położona jest z północno–zachodniej strony działki. Biorąc pod uwagę założenia projektu, dostęp do wschodniego i co gorsza południowego światła byłby odcięty dla części dziennej. Problem ten rozwiązano dzięki oknom umieszczonym w górnej części ścian. Dzięki nim przebywając wewnątrz można odnieść wrażenie, że otacza nas tylko puszcza, a jednocześnie pomieszczenia są jasne i dociera do nich słońce o każdej porze dnia. Salon ma niczym nie zaburzony widok na puszczę dzięki szklanej ścianie o wysokości półtorej kondygnacji, a jednocześnie dociera do niego dużo słońca dzięki oknom umieszczonym na jego obwodzie w górnej części pomieszczenia od strony wschodniej i południowej.

Budynek składa się z dwóch przenikających się brył. Ciemnej bryły parteru oraz jasnej bryły piętra. Samo wnętrze parteru wyrasta ponad jedną kondygnację. Jego wyciągnięcie nie było jednak spowodowane chęcią podwyższenia ścian ale podwyższenia dachu i wpuszczenia światła do wnętrza, stworzenia jasnej, wysokiej przestrzeni. Strefa nocna zamyka się w jaśniejszej bryle piętra, która ideowo nawiązuje do schematu parteru. Pomieszczenia, które skierowane są na wschód i południe posiadają okna standardowej wielkości. Od strony puszczy natomiast zaprojektowana została ściana szklana sięgająca sufitu dachu skośnego.


Na piętrze projektanci zgodnie z wytycznymi inwestora chcieli stworzyć dużo przestrzeni pod dachem i nie zamykać pokoi płaskim sufitem. Jednak niektóre pomieszczenia, takie jak łazienka, nie potrzebują aż takich wysokości, w innych za to inwestor chciałby mieć sufit jak najwyżej. Rozwiązaniem tego problemu było stworzenie nierównych, nietypowych połaci dachu. Dzięki temu w jednej części sufit jest niżej, a w drugiej wyżej. W łazience nisko, a w sypialni bardzo wysoko zapewniając dużo powietrza i przestrzeni we wnętrzu. Dach jest dwuspadowy, ale posiada skośną kalenicę względem ścian zewnętrznych. Pozwoliło to na dostosowanie wysokości pomieszczeń do potrzeb, a bryle budynku nadało nietypowego charakteru.

źródło: Z3Z Architekci (www.z3zarchitekci.pl)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Warszawa | Zieleń | Modernizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie