ARCHITEKTURA

Dom pod Warszawą. Tak zielonego sąsiedztwa można zazdrościć

Dom U-kierunkowany zbudowany został pod Warszawą. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni Z3Z ARCHITEKCI. Budynek ma 280 m kw. powierzchni, a domownikom umożliwia kontakt z dziewiczą przyrodą Puszczy Kampinoskiej.

Aktualizacja: budynek znalazł się w TOP3 domów w plebiscycie na najładniejszy dom w Polsce w głosowaniu czytelników whiteMAD.pl. Pełna lista nominowanych budynków jest TUTAJ

Już sama lokalizacja jest atutem budynku. Dom powstał na działce graniczącej z Puszczą Kampinoską. Część dzienna – serce domu zamknięte jest ścianami z trzech stron, otwiera się jedynie i najmocniej jak to możliwe tylko na puszczę. Nazwa U-kierunkowany oddaje 2 cechy, którymi charakteryzuje się projekt. Kształt schematu ideowego, który przypomina zamkniętą z trzech stron literę U oraz jego otwarcie w kierunku puszczy. Co ważne, dom zamknięty jest przed światem ścianami tylko do pewnej wysokości. Z wnętrza strefy dziennej nie widać sąsiadów ani ulicy. Dzięki oknom przy suficie, a nawet na wysokości piętra, domownicy widzą górne partie drzew sosnowego lasu. W środku można odnieść wrażenie, że dom stoi sam w środku puszczy i otacza go tylko przyroda.

Sąsiedztwo wysokich drzew wymagało jednak przygotowania przemyślanego projektu, który zapewni dopływ naturalnego światła. Puszcza, na którą otwiera się budynek położona jest z północno–zachodniej strony działki. Biorąc pod uwagę założenia projektu, dostęp do wschodniego i co gorsza południowego światła byłby odcięty dla części dziennej. Problem ten rozwiązano dzięki oknom umieszczonym w górnej części ścian. Dzięki nim przebywając wewnątrz można odnieść wrażenie, że otacza nas tylko puszcza, a jednocześnie pomieszczenia są jasne i dociera do nich słońce o każdej porze dnia. Salon ma niczym nie zaburzony widok na puszczę dzięki szklanej ścianie o wysokości półtorej kondygnacji, a jednocześnie dociera do niego dużo słońca dzięki oknom umieszczonym na jego obwodzie w górnej części pomieszczenia od strony wschodniej i południowej.

Budynek składa się z dwóch przenikających się brył. Ciemnej bryły parteru oraz jasnej bryły piętra. Samo wnętrze parteru wyrasta ponad jedną kondygnację. Jego wyciągnięcie nie było jednak spowodowane chęcią podwyższenia ścian ale podwyższenia dachu i wpuszczenia światła do wnętrza, stworzenia jasnej, wysokiej przestrzeni. Strefa nocna zamyka się w jaśniejszej bryle piętra, która ideowo nawiązuje do schematu parteru. Pomieszczenia, które skierowane są na wschód i południe posiadają okna standardowej wielkości. Od strony puszczy natomiast zaprojektowana została ściana szklana sięgająca sufitu dachu skośnego.

Na piętrze projektanci zgodnie z wytycznymi inwestora chcieli stworzyć dużo przestrzeni pod dachem i nie zamykać pokoi płaskim sufitem. Jednak niektóre pomieszczenia, takie jak łazienka, nie potrzebują aż takich wysokości, w innych za to inwestor chciałby mieć sufit jak najwyżej. Rozwiązaniem tego problemu było stworzenie nierównych, nietypowych połaci dachu. Dzięki temu w jednej części sufit jest niżej, a w drugiej wyżej. W łazience nisko, a w sypialni bardzo wysoko zapewniając dużo powietrza i przestrzeni we wnętrzu. Dach jest dwuspadowy, ale posiada skośną kalenicę względem ścian zewnętrznych. Pozwoliło to na dostosowanie wysokości pomieszczeń do potrzeb, a bryle budynku nadało nietypowego charakteru.

źródło: Z3Z Architekci (www.z3zarchitekci.pl)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Warszawa | Zieleń | Modernizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

fot. Marcin Mularczyk
fot. Marcin Mularczyk
fot. Marcin Mularczyk
fot. Marcin Mularczyk
fot. Marcin Mularczyk
fot. Marcin Mularczyk
fot. Marcin Mularczyk

Recent Posts

Hala Mirowska w nowej odsłonie. Jedno z biur zaproponowało ażurową instalację na dobudówce

Hala Mirowska jest dziś wyjątkowym w skali stolicy zabytkiem sztuki inżynieryjnej. Wraz z bliźniaczą halą…

25 kwietnia 2024

Postmodernistyczny moloch nad Tamizą. Siedziba służby specjalnej w Londynie

Siedziba jednego z najważniejszych wywiadów na świecie raczej nie powinna być jednym z najlepiej rozpoznawalnych…

25 kwietnia 2024

Pałac Krasińskich otwiera swoje podwoje! Po raz pierwszy w historii zaprezentuje cenne eksponaty

Pałac Krasińskich, nazywany też pałacem Rzeczypospolitej, po raz pierwszy w historii otworzy swoje podwoje dla…

25 kwietnia 2024

Przestronne mieszkanie w funkcjonalistycznej kamienicy. Autorka projektu oddała tu ducha budynku

Koncepcja projektu przebudowy mieszkania w praskiej kamienicy, jednej z pierwszych wybudowanych w stylu funkcjonalistycznym w…

25 kwietnia 2024

Biustonosze, które podkreślą Twoje naturalne piękno

Biustonosz to element garderoby, który nie tylko ma zapewnić dobry wygląd Twojego biustu, ale również…

25 kwietnia 2024

Jak wybrać jeansy idealne dla Twojej sylwetki?

Jeansy to bez wątpienia jedna z najbardziej uniwersalnych części garderoby, którą kocha wiele osób. Niezależnie…

25 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej