DOM MAŁOPOLSKI – czyli jak dobrze połączyć stare z nowym!

Dom Małopolski to budynek mieszkalny zainspirowany tradycyjną małopolską architekturą drewnianą. Nowoczesna bryła budynku zaprojektowana została w oparciu o współczesne standardy projektowe czerpiąc z bogatego dziedzictwa kultury ludowej.

Charakterystyczne cechy stylistyczne drewnianej chałupy, które przełożyliśmy na współczesny język architektoniczny to nietypowa barwa – ultramaryna stanowiąca element zdobiący historyczne domy. Był to niegdyś najtańszy dostępny barwnik wykorzystywany do zdobienia domów. Kolejną cechą charakterystyczną dla tego typu obiektów był wyraźny trójpodział na bryłę dachu krytą strzechą, którą wykonaliśmy z kamiennego łupka, zaś bryła drewnianego parteru nawiązuje do konstrukcji zrębowych, którą wykończyliśmy mozaiką drewnianych paneli o różnej skali – szerokości i długości, nadając jednocześnie najwęższym panelom wspomniany kolor ultramaryny. Betonowa podstawia nawiązuje do kamiennych podmurówek i stanowi bryłę wciśniętą w zbocze niewielkiej działki. Wyraźne podcienie, które można dostrzec w drewnianych wiejskich domach z bali, również kształtują współczesną formę Domu Małopolskiego. Z jednej strony podkreślają dynamiczną strefę frontową budynku (dostosowując linie budynku do kształtu ciasnej działki) z drugiej strony stanowią okazałe zadaszenie tarasu letniego. Drewniane wiejskie domy korespondowały z niewielkimi ogródkami wydzielonymi drewnianymi płotami. Dom Małopolski w sposób analogiczny do tych historycznych, obsadzony został bujnym ogrodem, natomiast trwałe, transparentne, ale pokaźne ogrodzenie stanowi współczesną transformację malowniczych drewnianych płotów.


Dom Małopolski to niewielka forma linearnej ekspresji, wpisana w ciasną krakowską działkę. Wnętrza budowli otwierają się na otaczający krajobraz. Parter korespondujący z przyległym tarasem mieści strefę dzienną oraz pokój gościnny, natomiast poddasze mieści strefę prywatną, w której zaprojektowano sypialnię małżeńską, gabinet i okazały, widoczny od frontu domu przeszklony pokój z niewielkim tarasem.

Dom Małopolski jest kontynuacją wątku twórczego zainicjowanego w projektach Domu Zagrodowego, Domu Artysty i przede wszystkim – Domu Polskiego. Wszystkie wspomniane domy łączy charakterystyczny trójpodział odseparowanych form architektonicznych, które kreują dynamiczny i intrygujący dialog przestrzennych kontrastów.

 

DOM POLSKI nawiązuje stylistyką do polskiej kultury ludowej – malowniczych kościołów krytych gontem, smukłych dzwonnic oraz staropolskich dworów bogatych w niesamowite konstrukcje z bali drewnianych. Jest współczesną interpretacją bogatego i unikalnego polskiego dziedzictwa kulturowego nie eksplorowanego we współczesnym designie.

Forma architektoniczna domu to betonowa podstawa oparta na stoku, na której wspierają się dwie dominujące bryły przełamane szklaną transparentną kondygnacją. Statyczny, ciężki prostopadłościan nawiązuje do tradycyjnych domów z bali, natomiast dynamiczna i lekka bryła zwieńczająca dom inspirowana jest formami drewnianych kościółków krytych gontem. Usytuowany jest na 31 arowej działce w gminie Gródek nad Dunajcem, na jednym z najwyższych okolicznych wzniesień, z którego roztacza się przepiękny widok na otaczający górzysty krajobraz, Jezioro Rożnowskie oraz przyległy do działki las.

 

 

Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś

Zespół: Bogusław Barnaś, Elena Casado Castrillo, Paulina Dobrzańska
Wizualizacje & Grafika: Bogusław Barnaś
Lokalizacja: gm. Gródek nad Dunajcem, Polska
Data: 2013
Powierzchnia: 561 m2
Klient: Prywatny

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły