Dom „Przekręcona Stodoła” w Mielcu. To nowy projekt MEEKO Architekci

Jednorodzinny dom „Przekręcona Stodoła” ma łączną powierzchnię wynoszącą 257 m kw. Jego budowa już trwa. Bryłę budynku determinuje funkcja mieszkaniowa, uwarunkowania miejscowe i wymagania Inwestora. Lokalizacja budynku (przesunięcie na północną stronę działki) odnosi się ściśle do ekspozycji względem stron świata oraz wjazdu z wewnętrznej drogi dojazdowej w południowym narożniku przedmiotowej działki, która mocno określiła możliwości zagospodarowania terenu.

Na formę budynku składają się: baza w formie prostopadłościanu z płaskim dachem, którą stanowi parter oraz oddzielona bryła garażu, a także dominująca forma poddasza użytkowego w kształcie klasycznej nowoczesnej stodoły na rzucie prostokąta z dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 40°. Imponująca ściana szczytowa stodoły, która jest w całości przeszklona systemową ślusarką aluminiową schodzi od strony południowej do poziomu parteru i łączy się z tarasem użytkowym dla mieszkańców. Ten zabieg stanowi wyeksponowanie części dziennej domu i zapewnienie maksymalnego doświetlenia wnętrz przy podwójnej wysokości kondygnacji. Bryła stodoły jest przekręcona w stosunku do głównej osi północ-południe o 117° zgodnie z wymaganiami Inwestora, który życzył sobie instalację paneli fotowoltaicznych wystawionych na możliwie najefektywniejszą ekspozycję.

Budynek poprzez swoją formę i kompozycję tworzy ciekawe przestrzenie pomiędzy jego elementami. Wejście główne do budynku oraz wejście do garażu zlokalizowane są w podcieniu pod wiszącym budynkiem stodoły. Jest to przejście między bryłą części mieszkalnej, a bryłą garażu. Przejście to przykryte jest bryłą poddasza rozpiętą pomiędzy elementami parterowymi. Dodatkowo na parterze od strony południowo-wschodniej jest zaprojektowana nisza stanowiącą mały zewnętrzny taras zadaszony stropodachem, dostępny z części dziennej, gdzie można rozkoszować się poranną kawą. W części mieszkalnej na poddaszu dostępny jest otwarty taras wykończony deskami kompozytowymi na legarach. Taras jest dedykowany dla domowników, a mieści się na stropodachu części garażowej budynku.


Budynek o odznaczających się dwóch bryłach jest zróżnicowany materiałami elewacyjnymi – pierwsza bryła przyziemia wykończona jest płytkami klinkierowymi, natomiast druga pokryta jest blachą na rąbek stojący. Na elewacjach występują akcenty w formie ciemnych płaszczyzn wykonanych z blachy oraz lameli aluminiowych malowanych w kolorze antracytowym w układzie pionowym, stanowiących podkreślenie charakterystycznych stref. Osobną ciemną płaszczyznę kompozycyjną stanowi ściana garażu wykończona ciemnym tynkiem o odcieniu zbliżonym do antracytowych trzech bram garażowych. Zewnętrzna stolarka okienna i drzwiowa również utrzymana jest w kolorze antracytowym co nadaje mocny i graficzny akcent dla całości założenia.

źródło: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec – MEEKO Architekci

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Elewacja | Cegła | whiteMAD na Instagramie