fot. Peter Jurkovič

Dom w cenie kawalerki? Tak mieszkają nasi sąsiedzi!

Słowackie biuro architektoniczne JRKVC stanęło przed trudnym zadaniem. Inwestor poprosił architektów o zaprojektowanie jednorodzinnego domu, który swym wyglądem nie będzie przypominał typowego katalogowca. Ograniczeniem był budżet. Wyniósł on 85 tysięcy euro, czyli tyle, ile kosztuje nowa kawalerka w centrum Bratysławy.

Jednorodzinny dom stanął w dzielnicy Čunovo w południowej części słowackiej stolicy. Dom miał być nowoczesny i swoim wyglądem oraz funkcjami nawiązywać do tradycyjnej wiejskiej chatki. Funkcje te udało się osiągnąć projektując budynek ekologiczny i tani w utrzymaniu. Większe nie zawsze znaczy lepsze! Proste budownictwo nie powinno walczyć z naturą lecz stać się jej częścią – mówią projektanci. Architekci pamiętali o przyjętej zasadzie. Stworzyli nowoczesny budynek, który garściami czerpie z przeszłości.

Z jednej strony budynek przypomina wiejski dom z małymi oknami i gankiem, a z drugiej jest nowoczesny i mocno przeszklony. Ciekawie zaaranżowano wnętrze. Budynek zdaje się być pozbawiony ścian działowych. Udało się to osiągnąć stawiając w środku pudełko wykonane ze sklejki. Pudełko to na jednym swym boku przyjęło funkcję kuchenną, natomiast z drugiej strony pomieściło: małą sypialnię, łazienkę, wc, schody i garderobę.

Na górze pudełka znalazła się dzienna przestrzeń, która umożliwia podziwianie okolicy przez ogromne okna umieszczone w bocznej elewacji. Tuż obok architekci ulokowali główną sypialnię. To jedyna część domu, która jest oddzielona od reszty ścianką działową.

Architektom udało się obniżyć koszt budowy budynku dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów. Dom wykonany został z izolowanych paneli strukturalnych (SIP), płyt OSB oraz pianki z polistyrenu. Budynek posiada wprawdzie betonowy strop. Dodatkowe oszczędności uzyskano pozbawiając budynek nowoczesnych systemów pozyskiwania energii. Tanio i ładnie? Można!

 

.