Dom „rosyjskiego Jamesa Bonda”. Zaprojektowała go Zaha Hadid!

To jeden z ostatnich projektów Zahy Hadid, który powstawał za jej życia. To jedyny dom jednorodzinny Zahy Hadid, który zaprojektowała od samego początku aż do końca.

Dom należy do rosyjskiego miliardera i filantropa Vladislava Doronina, który jest właścicielem takich firm jak Capital Group, OKO Group, a także zarządza luksusowymi hotelami Aman. Biznesmen postanowił zamieszkać w sercu rosyjskiego lasu, a do zaprojektowania zaprosił kultową Zahę Hadid. Tak wspomina ich pierwszą rozmowę: 

„Powiedziałem jej: ‚chcę budzić się rano i widzieć błękitne niebo. Nie chcę widzieć sąsiadów. Chcę czuć się wolny.’ Wtedy ona odpowiedziała: ‚Zdajesz sobie sprawę, że musisz mieszkać ponad drzewami’. Wtedy wzięła do ręki chusteczkę i naszkicowała pierwszy rzut domu. Od razu się w nim zakochałem. Dla mnie jest architektem z najwyższej ligi” 

W ten sposób powstał ultranowoczesny dom, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest wysunięta na 22 metry w górę wieża, której ściany w całości pokrywa szkło. Dzięki temu Doronin może podziwiać panoramę lasu sponad koron drzew. Przyziemie willi zostało zgrabnie osadzone w terenie, dzięki czemu budynek choć jest spory, wydaje się by zgrabny i lekki. Oczywiście nie zabrakło w nim luksusowych udogodnień takich jak sala kinowa, basen, kilka sypialni, czy pokój rozrywkowy. 

Zdjęcia: OKO Group