Dom Sztuki ASP we Wrocławiu według KXM i biura Lahdelma&Mahlamäki

Dom Sztuki ASP to projekt, który przygotowali architekci z biura KXM we współpracy z duetem Rainer Mahlamäki i Jukka Savolainen. Ich propozycja zajęła drugie miejsce w dwuetapowym konkursie na rozbudowę budynku ASP we Wrocławiu. W konkursie pierwsze miejsce zajęła propozycja pracowni PROJEKT PRAGA (wizualizację publikujemy na końcu galerii zdjęć), jednak tym razem przyglądamy się drugiej propozycji.

Drugie miejsce zajęła praca, którą przygotowali wspomniani już Finowie i Polacy: Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki, Kinga Grzybowska, Michał Hondo. Jury doceniło propozycję tego zespołu za „rozwiązanie bryły wolnostojącej o dobrych proporcjach i dobrej ekspozycji od strony ul. Traugutta, ciekawe rozwiązania materiałowe dwuplanowej elewacji tworzące dzięki perforacji zmienną w czasie architekturę dobrze identyfikującą charakter budynku, atrakcyjna propozycja dwukondygnacyjnego holu wejściowego połączonego z antresolą o wartościach integracyjnych„.

Sąd konkursowy docenił zdecydowane i systemowe wykorzystanie rozwiązań materiałowych w ukształtowaniu architektury mocno wyróżniającej się w śródmiejskiej tkance miasta. Wysoko oceniono użytkowe walory wnętrza i bardzo czytelny układ funkcjonalny oparty na jednym pionie komunikacyjnym.

Kompleks Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu usytuowany jest w miejscu o bardzo zróżnicowanym kontekście urbanistycznym. Kwartały kamienic sąsiadują tutaj z nowoczesnym budynkiem Centrum Sztuk Użytkowych, modernistycznymi blokami, gmachem Poczty Głównej, kościołem Św. Maurycego oraz ruchliwym węzłem komunikacyjnym.

Jako architekci mamy pośrednią możliwość zachęcenia studentów do częstszej wymiany myśli i poglądów. To właśnie momenty wykreowane poprzez architekturę mogą przyczynić się do połączenia w wyobraźni artysty dwóch dotąd mijających się pomysłów – opisują autorzy koncepcji.

W obiekcie zaprojektowano szereg przestrzeni pośrednich, których funkcje mogą być łatwo adaptowalne przez przyszłych użytkowników. To nawiązanie do założeń holenderskiego architekta Hermanna Herzbergera, autora wielu wybitnych szkół, według którego architektura ma stanowić ramy, którym treść nadadzą przyszli użytkownicy – w tym przypadku sami artyści. Te miejsca mają rozbudzać ludzką potrzebę społecznej aktywności.


Poszerzone korytarze umożliwią eksponowanie sztuki, poddanie jej dyskusji i krytyce, a także nadadzą poszczególnym piętrom indywidualnego charakteru. Specjalnie zaprojektowane przestrzenie takie jak schody w formie trybuny łączące hall wejściowy budynku D1 z antresolą tworzą atrakcyjne miejsca spotkań z widokiem na zieleń. Ściana audytorium posiada możliwość całkowitego złożenia i otwarcia sali np. na organizowane regularnie Targi Sztuki. Przestrzeń wystawowa w D3 to celowo stały punkt na drodze z akademika na wykład. Doświetlający dziedziniec pomiędzy budynkami D1 a D2 zaprojektowano jako przestrzeń ekspozycyjna oraz miejsce do stworzenia instalacji przestrzennych. Otwarty taras zewnętrzny pomiędzy D2, a D3 zalicza się do tzw. Miejsc trzecich, czyli miejsc pomiędzy pracą i domem – w tym przypadku studencką kwaterą, a pracownią projektową. Jest to neutralna przestrzeń w której można spotkać przyjaciół, wykładowców, obserwować tętniące życie na kampusie. Wzmacnia ona poczucie przynależności do miejsca i sprzyja zacieśnianiu więzi międzyludzkich.

Plan zagospodarowania zakłada zachowanie istniejącego drzewostanu oraz posadzek. Wjazd na teren parkingu podziemnego realizowanego w trzecim etapie odbywać się będzie od strony ulicy Haukego-Bosaka, natomiast zaopatrzenie i dostawy od strony ulicy Traugutta.

Czytaj też: Edukacja | Ciekawostki | Wrocław | whiteMAD na Instagramie

Pierwsze miejsce zajęła propozycja pracowni PROJEKT PRAGA Sp. z o.o. :

I miejsce PROJEKT PRAGA Sp. z o.o.

źródło: KXM