Dom Termos projektu xystudio. To pasywny dom dla oszczędnych

Dom Termos od architektów z pracowni xystudio to w pełni pasywny budynek ze styropianu w technologii Izodom 2000. Posiada wiele energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań.

Przykładów energooszczędnych rozwiązań jest tutaj mnóstwo: pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe i sufitowe, wentylacja z rekuperacją i chłodzeniem, system domu inteligentnego oraz dachy ekstensywne z mat rozchodnikowych.

Stan surowy domu wykonany został samodzielnie przez właściciela ze styropianowych kształtek układanych jak klocki lego – mówią autorzy projektu.

Dom Termos otwiera się na wewnętrzne dwukondygnacyjne, zielone patio, które pełni funkcję letniego pokoju. Dzięki takiemu rozwiązaniu patio wpuszcza do wnętrza naturalne promienie światła i zarazem daje poczucie intymności właścicielom.

Elewacje budynku wykonano z betonu, drewna i pnącej zieleni. Pionowe podziały elewacji nawiązują do otaczających dom smukłych pni sosen i modrzewi. Las szumi a dom cicho pracuje w swoim naturalnym rytmie. Na wszystkich gładkich elewacjach zamontowane są siatki, aby za 2-3 lata cały dom porośnięty był zielenią. Docelowo będzie zieloną kostką jedynie z elementami betonu, drewna i szkła, które odbija o otaczającą przyrodę.

Dom Termos


W tej technologii powstają zwykle budynki, które swą formą często zniechęcają inwestorów o wyższych aspiracjach estetycznych do stosowania tego typu rozwiązań. Po zmierzeniu się z tym projektem możemy śmiało stwierdzić, że tego typu technologie wcale nie ograniczają architekta, że są tak samo plastyczne jak technologie tradycyjne, że nie musimy się ich bać, a ten dom jest tego przykładem.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Las | Drewno | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: xystudio

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły