Dom w Bieszczadach od Medusa Group

Dom w Bieszczadach od Medusa Group. Został ukryty w krajobrazie!

Architektura domu lokalizuje go na granicy z przyrodą. Od drogi pozostanie nieogrodzony. Drzewa, które udało się zachować uzupełniono nowymi nasadzeniami. Strukturę ziemną z darnią naciągnęto na dach, aby jeszcze mocniej wpisać dom w kontekst miejsca i osłabić poczucie jego obecności w pejzażu. Poznajcie dom w Bieszczadach od Medusa Group. 

Dom w Bieszczadach od Medusa Group realizowany został dla właściciela firmy Henninger Investment, który prywatnie jest entuzjastą Bieszczad.

“Naszym wspólnym celem było podkreślenie piękna miejsca nie wpływając negatywnie na jego odbiór przez innych. Kryty cortenem budynek kadruje więc widok na Otryt, miejscami powiela go refleksami na przeszkleniach elewacji.” – mówią architekci z Medusa Group 


Architektura skrywa się wśród zieleni, dzięki czemu otwiera na panoramę nakładających się na siebie bieszczadzkich szczytów. Jednocześnie nie zabiera tego widoku innym. Od strony sąsiadów dom przypominać miał załamanie wzgórza, zaś od północy zachować charakter budynku, który posiada swoją skalę i masę. Nie jest bowiem obiekt mały.

Na dom składa się na strefa prywatna z gabinetem i zapleczem rekreacyjno-wypoczynkowym oraz spa ze skrzydłem gościnnym mieszczącym kilka pokoi. Naszym zadaniem było zatem wpisanie budynku z tak bogatym programem funkcjonalnym w morfologię działki. Z czasem budynek okrył się rdzawą powłoką oraz grubą warstwą zieleni. Było dla nas bardzo ważne już na etapie koncepcji.Teren inwestycji, w sposób planowany i zgodny z naturalnymi procesami, miał zabliźnić wszelkie ślady naszej inferencji w tym miejscu, pozostawiając na widoku, wyłącznie te elementy, które podkreślić miały przeprojektowaną tektonikę terenu.

O architektach: 
Medusa Group została założona przez architektów Przemysława Łukasika i Łukasza Zagałę w 1997 roku. Studio realizuje projekty związane z architekturą, urbanistyką, grafiką i dizajnem. Realizacje pracowni są laureatami licznych nagród w konkursach i wystawach architektonicznych w Polsce i zagranicą. Medusa Group ma swoją siedzibę w Bytomiu przy ul. Józefczaka 35 oraz w Warszawie przy ul. Twardej 4.

Czytaj też: Medusa Group | Architektura | Polska | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy |

____________

lokalizacja: Bieszczady
architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała / Medusa Group 
współpraca autorska: Jarosław Przybyłka, Anna Gołyga, Michał Sokołowski, Michał Laskowski
konstrukcja: KZ STUDIO PROJEKT
branże: WN-PROJEKT, ELSANTEAM, Eko Elprom
inwestor: Henniger Investment
powierzchnia użytkowa: 352,58 m²
projekt: 2019
realizacja: 2020