Dom w Borówcu pod Poznaniem

Dom w Borówcu pod Poznaniem. Jest nowoczesny i przytulny.

Dom w Borówcu pod Poznaniem, a konkretniej jego wnętrze, zaprojektowała Alicja Szmal-Baehr, założycielka pracowni Alicja Szmal Studio. Czasem wnętrza mają wielki potencjał jeszcze przed rozpoczęciem projektu i wszelkich prac remontowych. Tak właśnie było w przypadku tego domu jednorodzinnego w Borówcu. Podwójna wysokość sufitu nad częścią pomieszczenia dziennego i olbrzymie okna wychodzące na zielone otoczenie, robiły wrażenie nawet w kontekście surowej posadzki i niewykończonych ścian. Projekt wykonany w 2021 roku w pracowni Alicja Szmal Studio miał na celu podkreślenie tych walorów oraz stworzenie nowoczesnego a zarazem przytulnego domu dla jego mieszkańców.

Myślą przewodnią architekta było przyciągnięcie wzroku na wysoką ścianę. W ten sposób w pierwszej kolejności powstał ozdobny regał łączący parter z piętrem. Jest on wyjątkowym tłem dla dużego, drewnianego stołu, który stał się sercem części dziennej. Aby zachować piękne proporcje wysokiego wnętrza, wyburzono ścianę działową znajdującą się na drugim końcu salonu i zastąpiono ją przeszkleniami w aluminiowych ramach.

W ten sposób przestrzeń w części dziennej zyskała dodatkowe okno, wyeksponowano również pianino, które w innym wypadku zostałoby zamknięte w oddzielnym pokoju. Pierwotnie na ścianie za pianinem zaplanowano mikrocement, ale ostatecznie zdecydowano się na bardziej indywidualny zabieg. Inwestorzy sami wybrali kolor i wzory zarówno na wspomnianej ścianie, jak i w sypialni za łóżkiem, oddające charakter domowników, którzy są bardzo rodzinni, aktywni i lubią żywe kolory.


Projekt w swoim założeniu miał być ponadczasowy, a wszelkie mocniejsze akcenty łatwo wymienialne. Dlatego cała baza to natura, biele, beże, ciepłe szarości i czerń jako kontur dodający wyrazistości. Różne, harmonizujące ze sobą kolory drewna, szarobeżowe zasłony, gruby splot zarówno na dywanie jak i sofie. Kiedy wybrany wzór tapety wyjdzie z mody lub zwyczajnie znudzi się mieszkańcom, z łatwością będzie go można wymienić na coś innego, gdyż do tak delikatnej bazy będzie pasowało niemal wszystko! Jak wam się podoba dom w Borówcu pod Poznaniem autorstwa Alicji Szmal-Baehr?

Zdjęcia: Beniamin Mirek https://studiolighthouse.pl/
Projekt: Alicja Szmal Studio https://alicjaszmal.com/

O pracowni:
Alicja Szmal Studio – pracownia powstała w 2017 roku. Realizuje prywatne projekty dla klientów z całej Polski i zagranicy. W procesie projektowania kieruje się wiedzą i zmysłem estetycznym tak, aby łącząc piękno z funkcjonalnością, oddać w ręce klientów projekt dopracowany w każdym detalu i spełniający zarówno oczekiwania Inwestorów jak i standardy samej pracowni, czego dobrym przykładem jest właśnie wnętrze domu w Borówcu.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Architektura | Poznań | whiteMAD na Instagramie