Dom w Gdańsku zaprojektowali architekci z gdyńskiej pracowni Wojciecha Zaborniaka WZAP. Jego wnętrze natomiast to najnowsza realizacja Kowalczyk Gajda Studio Projektowe. Architektka potraktowała dom jako całość, wnętrza stanowią tu harmonijną kontynuację projektu architektonicznego. Budynek w całości wykonany z betonowych elementów, przyciąga wzrok asymetryczną bryłą oraz drewnianą elewacją.
Projektując wnętrze architektka dopasowała dostępną przestrzeń do kubatury i proporcji domu. Duże możliwości aranżacji dała wysokość pomieszczeń, dochodząca w najwyższym punkcie do sześciu metrów. Kolejnym ciekawym elementem są głębokie wnęki okienne. Na charakter wnętrza wpływają też betonowe ściany i sufity, są niedoskonałe i szczere. To atut.
Dom powstał dla Hiszpana mieszkającego w Polsce. Wnętrze miało odzwierciedlać jego osobowość i potrzeby.
Holistyczne podejście do urządzania wnętrz oraz zaufanie intuicji zaowocowało realizacją, która nie tylko odbiega od modnych stylów i trendów, ale eksploruje nowe ścieżki w aranżacji przestrzeni – wyjaśnia autorka projektu.
Oryginalnym elementem wnętrza jest niezabudowana antresola, która tworzy kameralną przestrzeń do odpoczynku oraz spędzania czasu wolnego. Dostać się na nią można przez niestandardową drabinę, stopnie umieszczone na jednej ze ścian. Podobnie jak naturalne betonowe, schody, pod którymi urządzono przytulny zakątek z biblioteczką. Oszczędny design podkreślają proste linie i formy, które nawiązują do surowości ścian.
Ściany wykorzystano tu jako element dekoracji, niedoskonałość betonu momentami wygląda jak celowy zabieg, jest to jednak forma, która powstała niejednokrotnie w niekontrolowany sposób. Projektanci wykorzystali te niedoskonałości, ukazując je jako atuty.
Najważniejszym przełamaniem jest tu ciepło naturalnego, dębowego drewna, stanowi tu kontrast dla betonu, podobnie jak gładkie meble. Przyjemne tkaniny i piękne dodatki podkreślają ciepło domu.
Znaczącą rolę w tworzeniu atmosfery miejsca odgrywa oświetlenie. Światło wlewa się przez różnej wielkości okna i okazałe przeszklenie prowadzące na taras. Po zmroku zapewnia je nowoczesny system szynowy oraz punktowe lampy o przyciągających wzrok, intrygujących kształtach, które dodają wnętrzu elegancji.
Unikatowe wnętrze determinuje surowość betonu. Przestrzeń nie jest jednak chłodna i surowa. Jest wręcz przeciwnie. Panuje tu ciepła i przytulna atmosfera. Efekt udało się osiągnąć dzięki drewnianym elementom.
Projekt wnętrz: KOWALCZYK_GAJDA Studio Projektowe
Projekt architektury: WZAP Wojciech Zaborniak
Zdjęcia: Paulina Hinz Photos
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Wnętrza | Drewno | whiteMAD na Instagramie