Dom w kształcie fali, którego dach subtelnie wznosi się i opada zaprojektowali architekci z pracowni Partisans. Dom powstał w Kanadzie nieopodal parku krajobrazowego. To sprawiło, że architektom zależało na jak najlepszym wtopieniu bryły budynku w otoczenie działki. Jak im się to udało? Sprawdźcie!
Jednorodzinny dom w kształcie fali został zaprojektowany przez architektów z pracowni Partisans, na zlecenie prywatnego inwestora, który marzył o domu letniskowym dla siebie i swojej rodziny. Dom miał być nowoczesny, ważnym elementem miał być basen wyeksponowany w stronę parku krajobrazowego, jednak pomimo nowoczesnego charakteru, dom miał wpisywać się w zastany, naturalny charakter działki.
To, co najbardziej wyróżnia dom w kształcie fali, to jego nietuzinkowy, falujący dach, który subtelnie wznosi się i opada tworząc imitację fali, lub morskiej wydmy. Zabieg ten pozwolił na wykorzystanie fragmentu dachu na zielony taras, który nie tylko pozwala na zagospodarowanie większej powierzchni bez wychodzenia poza obrys budynku, ale także umożliwia ukrycie części domu pod zielonym dachem.
„Dom znajduje się w chronionym siedlisku przyrodniczym, co wymagało współpracy z władzami środowiskowymi i konserwatorskimi przy projekcie. Współpraca ta była wyzwaniem, ale także inspiracją dla projektu. Uzyskanie pozwoleń, a następnie przebrnięcie przez wyzwania inżynieryjne i materiałowe związane z odnotowanymi elementami architektonicznymi było ogromną ulgą w osiągnięciu takiego poziomu, jaki udało nam się osiągnąć. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi i dumni z rezultatów.” – mówią architekci z Partisans
Dach i sufit niczym funkcjonalna rzeźba zbudowane są z giętego białego dębu dostarczonego przez lokalną firmę Pure Timber LLC.
„Z tego samego materiału wykonaliśmy kaskadowe podłogi. Drewno jest najpierw parzone, aby stało się elastyczne, a następnie umieszczane w komorze ściskania. Proces ten powoduje obkurczenie płyt do 25% pierwotnej długości przy zachowaniu ich pozostałych wymiarów. Drewno poddawane jest dalszemu ściskaniu i odpoczynkowi, aby wyrównać siły działające na deski. Następnie jest on transportowany na miejsce budowy ze stosunkowo wysoką zawartością wilgoci, co pozwala mu zachować elastyczność do czasu montażu i pełnego wyschnięcia. Po wyschnięciu deski zachowują oczekiwny kształt.” – dodają architekci
Czytaj też: Kanada | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Drewno | whiteMAD na Instagramie
źródło: Partisans