Dom w Łodzi o bardzo nietypowym kształcie

Budynek zaprojektowali architekci z pracowni 3DPROJEKT architektura. Dom ma nazwę FAN-CY-HOUSE i znajduje się na jedym z osiedli domów jednorodzinnych w Łodzi.

Zadaniem architektów było zaprojektowanie parterowego domu, który będzie wyróżniać się nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i estetyką. Architekci zaproponowali dość odważną bryłę, która widziana z góry przypomina wiatrak. Dom ma trzy skrzydła, w których zaprojektowano odrębne funkcje.

Dość skomplikowana bryła wymagała sięgnięcia po nietypowe rozwiązania konstrukcyjne, takie jak m.in. wielkoformatowe prefabrykaty keramzytobetonowe. Każda ściana została dostarczona na budowę jako gotowy element ze zbrojeniem, przygotowanymi otworami oraz rozprowadzeniem instalacji elektrycznej. Nowoczesna technologia i wykorzystanie dwunastocentymetrowych ścian konstrukcyjnych umożliwiło stworzenie oszczędnej i wytrzymałej konstrukcji budynku o dobrych parametrach termicznych.

Do pokrycia fasady budynku wykorzystaliśmy rdzewiejącą blachę Cor-Ten – stal o podwyższonej wytrzymałości na warunki atmosferyczne, zmieniającą swój kolor stopniowo pokrywając się rudym nalotem. Materiał został użyty także na wrotach garażowych, zlicowanych z zewnętrzną płaszczyzną fasady, w rezultacie tworząc na elewacji rdzawy prostokąt, przypominający ślad po brakującym czwartym skrzydle. W tym miejscu zaprojektowaliśmy obszerną, reprezentacyjną strefę wejściową, stanowiącą oś obrotu całego założenia kompozycyjnego – mówi arch. Mariusz Wojtczak, pracownia 3DPROJEKT architektura.

Powstał nowoczesny budynek, który ze względu na swój kształt wyróżnia się na tle typowej, podmiejskiej zabudowy jednorodzinnej, a jednocześnie koresponduje z tradycyjną formą domów. To ostatnie udało się osiągnąć dzięki dwuspadowym dachom na każdym ze skrzydeł.

źródło: materiały prasowe