Dom w Sękocinie

Dom w Sękocinie. W bryle zaprojektowano świetlik by zachować drzewa!

Dom w Sękocinie to przykład wyjątkowego domu jednorodzinnego. Jak mówią architekci z pracowni 89 stopni projektowanie na działce zlokalizowanej w leśnej scenerii daje fantastyczne możliwości, ale stanowi też nie lada wyzwanie, aby powstający budynek nie zakłócił jej leśnego charakteru. Architekci z jednej strony chcieli w jak najlepszy sposób spełnić wymagania co do układu pomieszczeń, pamiętając jednocześnie o obrysie budynku, który pozwoliłby wpisać się w istniejący drzewostan.

To, co pozornie było ograniczeniem, stało się inspiracją dla projektowanej architektury. Drzewa znajdujące się najbliżej budynku zostały otoczone elementami nadwieszeń stając się tym samym nieodłączną częścią domu.

Dom w Sękocinie składa się z dwóch przesuniętych względem siebie części. Dzięki temu w czytelny sposób wydzieliliśmy strefę wejścia od północy i taras otwierający się na południowy wschód znajdujący się po przeciwnej stronie. Układ domu ma również przełożenie na projekt elewacji i poczucie prywatności domowników.


“Na północnej fasadzie widocznej z drogi umieściliśmy okna doświetlające klatkę schodową, od strony ogrodu przewidzieliśmy duże i zróżnicowane przeszklenia dla salonu z jadalnią i sypialni na piętrze. Aby wpisać się budynkiem w otoczenie zdecydowaliśmy się na naturalne materiały wykończeniowe – drewno w pionowym układzie desek oraz łupany kamień do wysokości parapetu na parterze. Całość została zamknięta rozległymi dwuspadowymi dachami o jednakowym spadku. Nie możemy doczekać się rozpoczęcia prac w nadchodzącym roku!” – tłumaczą architekci z 89 stopni

O architektach: 
89 stopni – Jesteśmy młodym studiem kreatywnym, gdzie w codziennej pracy łączymy różne dziedziny dizajnu – architekturę, grafikę, branding, user experience. Praca przy tak zróżnicowanych projektach powoduje, że do każdego zadania podchodzimy twórczo i nieszablonowo. Nie boimy się przy tym eksperymentów i nieoczywistych połączeń, ponieważ chcemy, aby nasze projekty były wyraziste i wyjątkowe.Wierzymy, że o jakości naszej pracy świadczą szczegóły, dlatego dbamy o precyzję i spójność naszych działań. Połączenie kilku branż kreatywnych pozwala na tworzenie kompletnych, harmonijnych i wyróżniających się projektów niezależnie od ich skali.

FB: @89stopni
Instagram: @89_stopni
Wizualizacje: Piotr Banak

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

źródło: FB: @89stopni