Dom w Sierakowie. Wielkim plusem elewacja z cegły i drewna

Jednorodzinny dom znajduje się w Sierakowie. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni trabendo. Swój projekt zrealizowali na działce położonej w sąsiedztwie lasu oraz sierakowskich jezior.

Oglądany z daleka przypomina małą osadę. Dom składa się z czterech brył, które przykryte zostały symetrycznymi, dwuspadowymi dachami. Mimo dynamicznej formy, którą zarysowują ich szczyty, ich stonowana elewacja sprawia, że budynek wpisuje się w charakter miejsca.

Architekci świadomie wybrali kolory oraz wykorzystali faktury materiałów, które korespondują z krajobrazem. W efekcie liczący 150 m kw. powierzchni dom zdaje się wtapiać w ścianę lasu.

Pierwsza z brył widocznych od frontu to “dom gościnny”, druga to ażurowa strefa wejściowa z przestrzenią rekreacyjną, trzecia to przestronna strefa dzienna domowników. Z kolei ostatnia, czwarta część położona jest prostopadle do pozostałych i od strony ulicy nie jest widoczna. To strefa prywatna domowników z główną sypialnią i widokiem na las.


Dom w Sierakowie ma elewację wykonaną z ręcznie formowanej cegły oraz drewna. Stosując grę ażurów i pełnych powierzchni, architekci wpłynęli na możliwość wglądu oraz dopływ naturalnego światła do poszczególnych stref wejścia. Cegła w elewacji to też ukłon wobec tradycyjnej zabudowy regionu.

fot. Justyna Kwiatkowska + Piotr Folkman / FOTOGRAF-y

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Drewno | Cegła | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły