Skandynawska rezydencja

Dom w skandynawskim stylu. Zbudowali go blisko drzew

Dom w skandynawskim stylu mieści się na obrzeżach Toronto. Jest to nowy projekt architektki Wandy Ely. Zaprojektowała dom dla duńskiej rodziny, łącząc ze sobą typowe dla skandynawskiej architektury zasady prostoty, funkcjonalności i skromności z tamtejszym sposobem projektowania. 

Projekt o nazwie „Sommerhus” zrealizowany został w prowincji Ontario, niemal 100 km od Toronto. Stoi na falistych polach pszenicy należących do rodziny, która z budynku korzysta podczas wakacji lub rodzinnych uroczystości.

Łącząc podstawowe zasady duńskiego wzornictwa, takie jak prostota, funkcjonalność i powściągliwość, z akcentami ontaryjskiego wiejskiego stylu, projekt ten stanowi współczesną interpretację tradycyjnego duńskiego Sommerhus, zakorzenioną zarówno w lokalnym kontekście, jak i w historii rodziny klientów – powiedziała Wanda Ely.

Posiadłość składa się z dwóch brył skierowanych prostopadle do siebie. Dwupiętrowe konstrukcje są zwieńczone dwuspadowymi dachami, przypominającymi budynki spotykane w tym wiejskim otoczeniu. Obie pokryte są czarnym drewnem, które kontrastuje z zielenią lasu.

Gdy zbliżamy się do domu, odsłaniają się dwie bryły przypominające stodoły. Strefy publiczne i prywatne zostały podzielone pomiędzy te dwie części. Kuchnia, salon i jadalnia znajdują się w jednym budynku, a sypialnie i łazienki w drugim – mówi Ely.

Dom w skandynawskim stylu posiada krótki łącznik łączący obie bryły ze sobą. Jest on wyłożony szklanymi ścianami od podłogi do sufitu. Według Wandy taki zabieg daje poczucie przemieszczania się między dwoma budynkami, ale bez obaw o warunki atmosferyczne. W przestrzeniach ogólnodostępnych usytuowano sufity o podwójnej wysokości, wykorzystujące pełną powierzchnię budynku tworząc w rezultacie szerokie i otwarte wnętrza.

Część prywatna składa się z głównego pokoju na parterze oraz trzech sypialni dla dzieci zbudowanych na piętrze. Obszerny taras łączy ze sobą dwie części budynku i poprowadzony został w kształcie litery „L”. Właściciele korzystają z tarasu głównie latem – to dodatkowa przestrzeń do spędzania wolnego czasu.

W kwestii wystroju wnętrz architektka postawiła na wartość użytkową. To nie jest miejsce do zbierania dzieł sztuki czy klasyki designu. Królują tu proste i minimalistyczne meble. Kolory we wnętrzu mają przywodzić na myśl krajobraz widoczny za oknami.

O pracowni: WANDA ELY ARCHITECT jest pracownią architektoniczną działającą w Toronto, specjalizującą się w nowoczesnych projektach mieszkaniowych. Wanda Ely ukończyła Waterloo School of Architecture w 1998 roku. Po pracy w wielu nagradzanych firmach przy projektach komercyjnych, hotelowych, handlowych i mieszkaniowych, w 2011 roku założyła firmę Wanda Ely Architect Inc.

Czytaj też: Drewno | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie | Minimalizm 

Źródło: https://www.dezeen.com

Architekt: http://www.wandaelyarchitect.com

Zdjęcia: https://scottnorsworthy.com