Dom w Tarnowie Podgórnym

Dom w Tarnowie Podgórnym. Wnętrze nawiązuje do lat 70-tych!

Dom w Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem, został przeprojektowany przez architektki Emilię Schudy i Małgorzatę Zbierską z pracowni monarchia.design (https://www.monarchia.design/). Zadaniem architektek, było dopasowanie domu do potrzeb 3-osobowej rodziny, która mieszkając na przedmieściach miasta, poszukuje odpoczynku, spokoju i swobodnej przestrzeni do spędzenia rodzinnego czasu razem.
Inspiracją do powstania koncepcji była estetyka oraz proporcje architektury wnętrz lat 70-tych. Rozmowy z inwestorami na temat otwartego planu, przenikanie zieleni ogrodu do wnętrza, liczne przeszklenia, a także zastane w przestrzeni meble w stylistyce lat 70’ – potwierdziły, że to wokół tego kierunku będzie tworzone nowe wnętrze. 
“Skupiłyśmy się na tym, by maksymalnie otworzyć część dzienną gwarantując wszystkim użytkownikom dużą dowolność poruszania się. Dzięki wyburzeniu ścianek działowych powiększyłyśmy kuchnię i uzyskałyśmy przestrzenny widok zarówno w stronę salonu jak i jadalni. Dom zyskał obszerną, otwartą strefę dzienną o powierzchni 62 m2, gdzie wszystkie funkcje przenikają się i korespondują z widokiem na zieleń ogrodu.” – tłumaczą architektki 
Kuchnie wyposażono w wygodną, funkcjonalną zabudowę w drewnianym wykończeniu, poprowadzoną na pełną wysokość i szerokość ściany. W monolitycznej ścianie zabudowy stolarskiej wydzielono  przesuwny barek ze szklanymi półkami i wewnętrznym oświetleniem, który po otwarciu dodaje minimalistycznej ścianie dekoracyjnego, eleganckiego animuszu.

Salon i kuchnię oddziela przepierzenie w postaci ażurowej konstrukcji z półkami na zioła, czy książki kucharskie. Wyspa kuchenna, dostępna również od strony jadalni, swoją formą i centralnym usytuowaniem integruje przenikające się funkcje. Jej ścianki zostały obłożone marmurem, który płynnym pasem przechodzi w obudowę kominka w salonie, nadając mu poziomą kompozycję. Dzięki temu rysunek materiału został pięknie wyeksponowany na białym tle geometrycznej obudowy spajającej obie kubatury. Przecinające się bryły, ekspozycja marmurowych slabów, a także ich horyzontalny układ stanowią bezpośrednie nawiązanie do architektonicznych środków wyrazu stosowanych przez modernistów. 
Chcąc jeszcze dosadnie podkreślić tę inspirację, przestrzeń dzienna została uzupełniona mocną linią rozłożystej kanapy Noti Rosco, spoczywającej na stalowych płozach z charakterystycznym detalem podłużnych, niskich oparć, oraz długim, dębowym stołem Brooklyn wraz z zastanymi krzesłami retro. 
“Paletę utrzymałyśmy w spokojnej, stonowanej kolorystyce. Zielenie, dąb, stonowany konglomerat kamienny Silestone Kensho zostały wzbogacone o szlachetne materiały: marmur Rainforest Green o bogatym rysunku i użyleniu przywołujący skojarzenie leśnego ukorzenienia. Całość uzupełniają wysublimowane, stalowe detale: mosiężne elementy w lampie Flos IC Lights Suspension, uchwyty szafek kuchennych Zobal, wewnętrzne ściany podświetlanego barku czy cokoły zabudowy kuchennej.” – podsumowują architektki z monarchia.design

Metryka projektu:

Projekt: Dom w Tarnowie Podgórnym
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne
Zakres: Projekt Koncepcyjny, Projekt Wykonawczy, Nadzór Autorski
Inwestor: Prywatny 
Projekt i Realizacja 2020: mgr inż. arch. Małgorzata Zbierska, mgr inż. arch. Emilia Schudy
Foto: Emilia Schudy, Małgorzata Zbierska, Paweł Lesiczka 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Poznań | Polscy projektanci | Drewno | Marmur